Bedlîs’in Norşîn (Güroymak) ilçesi, kaplıcaları, Nemrut Dağı ve Krater Gölü ile dikkat çeken merkezlerden biri. İlçenin yaklaşık 50 bin nüfusu bulunuyor. Bunlardan 30 bini ilçe merkezinde yaşıyor. 31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşırken, burada da seçim gündemi ısınmaya başladı. Yurttaşların büyük bölümü, iki dönemdir belediyeye kayyım atanmasına tepkili. Belediyeye ilk olarak 18 Kasım 2016'da kayyım atandı. 23 Mart 2020 tarihinde ise ikinci kez kayyım atandı. Bu süreçte kayyımlar, yolsuzluk, tarihi yerlere zarar vermek, taşınmaz satışı ve iş alımlarıyla gündemden düşmedi. Ayrıca kentin temel sorunlarını da ortadan kaldırmadı. İlçede halen su sorunu yaşanıyor. Yine birçok yerde olduğu gibi gençler arasında uyuşturucu madde kullanımı her geçen gün artıyor.  

İlçede birçok parti yerel seçimlere kendi adaylarıyla hazırlanıyor. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, AKP, Yeniden Refah Partisi (YRP), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Saadet Partisi (SP) ve Vatan Partisi seçimler için aday gösterdi. 

Seçimlerde DEM Parti'nin rekor bir oyla kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. DEM Parti adayları, yüksek oy almak için çalmadık kapı bırakmıyor. Eşbaşkan adayları Ülfiye Özcan ve Mehmet Şirin Üncü, yaklaşan seçimleri ve hedeflerine dair konuştu. 

ADAYLARI BEKLEYEN SORUNLAR

Kayyım döneminde halka hiçbir hizmetin yapılmadığını söyleyen Özcan, "Burası iki dönemdir kayım atanan bir ilçemiz. Kayyım sadece belediyeye ait mal varlıklarını satma hizmeti yapmış. Her ziyarette yükümüzün ne kadar ağır olduğu hissine kapılıyorum. Son olarak ilçeye bağlanan yeni iki köy var. Buralara hiç hizmet gitmemiş. Altyapı sorunlarından tutun da imar sorunlarına kadar birçok sorun mevcut” diye belirtti.

Özcan, "Buradaki kayyımların ilk el koyduğu alanlar kadın kazanımları oldu. İlk işleri kadın merkezlerini kapatmak oldu. Çünkü iktidar kadın özürlüğünden korkuyor. O yüzden önce kadın mücadele alanları kapatmak gibi bir girişimde bulunuyor” dedi. Özcan, kayyımlar tarafından hedef alınan alanları yeniden aktif hale getirmek için çalışmalar yapacağını ifade etti. 

SU SORUNU

İlçenin her tarafında su sorunu yaşandığını kaydeden bir diğer eşbaşkan adayı Üncü ise, su borularının eski olmasından kaynaklı da sağlık sorunlarının yaşandığını kaydetti. Öncelikli olarak bu soruna el atacaklarını kaydeden Üncü, "Su kaynaklarımız çok fazla, bunları değerlendirirsek ve ciddi çalışmalar yaparsak bütün halkımıza su hizmetini rahatlıkla verebiliriz. Birçok mahallemizde altyapı eksikleri var. Bunlara ilişkin çalışmalarımız olacak. İmar konusunda çok ciddi tahribatlar var. Bunun çözümü için de uğraşacağız" diye kaydetti. 

Kültür ve sanat etkinlikleri noktasında eksikliklerin olduğunu ifade eden Üncü, "Gençlerimizin sosyo-kültürel olarak kendini ifade edebileceği mekanlarımız yok. Kadın meclisleri, gençlerimiz için sosyo-kültürel meclisler kurmayı düşünüyoruz" dedi. 

'HALK KAZANACAK'

Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı

Üncü, "Biz kararlıyız, haklıyız. Diğer partilerin bugün halka ‘Ben bunu doğru yaptım, bunun için oyunuza talibim’ diyebileceği bir şey yok. Diğer partiler kadro sözleriyle, kirli vaatlerle halka gidiyorlar. Halk bunun farkında ve bize güveniyor. Halk, hizmet edecek tek partinin DEM Parti olduğunu biliyor" diye kaydetti. 

Eşbaşkanlar olarak hizmet için yola çıktıklarını ifade eden Üncü, şöyle devam etti: "Norşîn halkı her zaman iradesine sahip çıktığı gibi tekrar iradesine sahip çıkacaktır. Dışarıda olan seçmenlerimiz de gelip oylarını kullanacaktır. Bu menfaat, çıkar davası değil, bu halkın davasıdır. Yine halk kazanacak.”

MA / Ömer İbrahimoğlu