Anayasa mahkemesi’nin (AYM) ‘gözaltına alınmaları hak ihlalidir’ şeklindeki kararına rağmen Cumartesi Anneleri’ne yönelik engelleme girişimleri ile yargı baskısı sürüyor.

Cumartesi Anneleri/İnsanları 27 Mayıs 1995 tarihinden bu yana her hafta cumartesi günü, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda eylem yapıyor.

75 BİN LİRALIK DAVADA BİN TL’LİK TAZMİNAT

Ezgi Yıldız’ın Artı Gerçek’te yayınlanan haberine göre; İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi Aydın Aydoğan Cumartesi Anneleri/İnsanları eylemlerinde gözaltına alınmasını yargı yoluna taşıdı ve 75 bin Türk Lirası (TL) değerinde tazminat davası açtı.

Dava sonuçlandı; Aydoğan’ın talebine karşın Bakırköy 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme taleplerin kısmen kabulüyle Aydoğan’a bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

‘DAVAM SEMBOLİK DE OLSA TARİHE NOTTUR’

Kararı “Davam sembolik de olsa tarihe nottur” sözleriyle değerlendiren Aydoğan, “AYM kararlarına rağmen Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yaşatılan zulüm toplum vicdanında çoktan yargılandı. Anayasa’yı değersizleştiren bu uygulamalar sadece hukuksuzluk iklimini ve kanun ihlalcileri cesaretlendirir. Bizler de vekaletten hukuksuzluklar yaşadık. Açmış olduğum bu tazminat davası sembolik bir dava da olsa hafızalara ve tarihe ve vicdanlara kısa bir nottur” dedi.

Aydoğan, alacağı bin TL’lik tazminatı da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na bağışlayacağını belirtti.

‘TAZMİNAT DAVALARININ CAYDIRICI YÖNÜ KALMIYOR’

Davanın avukatlığını yapan Hacer Çekiç Gündüz de tazminat tutarının asgari ücret üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Gündüz, Aydoğan’ın açtığı davanın haksız gözaltı uygulamasına karşı olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü! Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!

“Türkiye’deki insanların gözaltına alınması ve tutuklanmasının bir değeri yok. Tazminat davalarının asıl amacı idare yönünden caydırıcı olmasını sağlamaktır. Fakat verilen tazminat cezasını görüyoruz. Bin TL ceza verip yolluyorlar, sonraki hafta tekrar gözaltı oluyor. Bu sebepten de caydırıcı yönü kalmıyor.”