Hamas’ın 7 Ekim'deki saldırısının ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik giriştiği savaşta, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'ne (OCHA) göre, en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 560 Filistinli öldürüldü, 75 bin 933 kişi yaralandı.

Reisi’nin yerine yardımcısı atandı Reisi’nin yerine yardımcısı atandı

Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere dünya ülkeleri bu zamana kadar İsrail’i durduracak ciddi bir adım atmazken, Türkiye örneğinde olduğu gibi bu ülke ile olan ticaretlerini sürdürmeye devam etti.

Yaşanan bunca ölümden sonra ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze’ye yönelik politikalarını “hata” olarak tanımladı. 

ABD Başkanı Biden, ülkesinde yayın yapan bir TV kanalına verdiği röportajda, Netanyahu'nun savaşı ele alış biçimine ilişkin yöneltilen soruya, "Yaptığı şeyin hata olduğunu düşünüyorum. Yaklaşımına katılmıyorum" yanıtını verdi.

ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

Netanyahu'nun ulusal çıkarlar yerine kendi siyasi bekasına öncelik verip vermediği sorusuna da yanıt veren Biden, "İsraillilere çağrıda bulunuyorum; ateşkes ilan etsinler ve önümüzdeki altı, sekiz hafta boyunca tüm gıda ve ilaçlara tam erişim izni versinler" dedi.