Van'da Erhan Görür'ü öldürdüğünü kabul eden asker serbest bırakıldı

VAN - Başkale'nin Kaşkol Mahallesi'nde Erhan Görür'ün ölümü ve Sami Yılmaz'ın ağır yaralandığı olaya ilişkin ifadesi alınan Piyade Üsteğmen Y.E., kendisinin ateş açtığını ve tek sorumlunun kendisi olduğunu söylemesine rağmen serbest bırakıldı.

Van'da Erhan Görür'ü öldürdüğünü kabul eden asker serbest bırakıldı

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Kaşkol (Qaşqol) Mahallesi'nde askerlerin açtığı ateş sonucu Erhan Görür'ün yaşamını yitirdiği ve Saim Yılmaz'ın ağır yaralandığı olaya ilişkin bir askerin ifadesi alındı. Yaşanan olayla ilgili hem Eşmepınar Karakolu hem de Başkale savcılığı tarafından ifadesine alınan Piyade Üsteğmen Y.E., kendisinin ateş açtığını ve tek sorumlunun kendisi olduğunu söylemesine rağmen serbest bırakıldı. 

'YÜKLÜ BİR VAZİYETTE ÜSTÜMÜZE GELDİLER'

 Olayın yaşandığı 14 Haziran’da Eşmerpınar Jandarma Karakol Komutanlığı’nda ifade veren Piyade Üsteğmen Y.E, yaşananları şöyle anlattı: “13.06.2020 günü saat 23.00 sıralarında Kavaklı Dere mevkiine 11 personel ile birlikte ben ve 10 uzman ile birlikte çıkış yaptık. Kavaklı Dere mevkiine yaya intikal ederek aynı gün saat 23.40 çavuşları yerleştirdim. 3 kol halinde mevzileri oluşturduk. Mevziler ile aramızda 20 metre mesafe olacak şekilde ayarlama yaptım. Benim mevziimde ben, Uzman Çavuş B.K. ve Uzman Onbaşı A.Ö. bulunuyordu. Tüm mevziler yerini alıp beklemeye geçtik. 14 Haziran günü saat 00.20 sıralarında Sarısu Karakolu'ndan bana telefon geldi. Görüşmemde sınır hattından 4 adet atlı şahsın Kaşkol Mahallesi’nde boş bir vaziyette Deliklikaya mevkiine doğru gider vaziyette olduğunu görmüşler. Ben hemen ekibi toplayarak Deliklikaya mevkiine doğru önlerini kesmek için yaklaşık 1.5 km yürüdük. Saat 01.15 sıralarında Deliklikaya mevkiine ekibi yerleştirdim. Yerimizi aldıktan hemen sonra saat 01.20 sıralarında 4 atlı şahsın Delikkaya mevkiinde yani 1’inci askeri yasal bölgeden yüklü bir vaziyette üzerimize doğru geldiğini gördük."

'DUR' İHTARINA UYMADI ATEŞ ETTİM!

Atlıların yaklaşması üzerine kendilerine "dur" ihtarında bulunduğunu iddia eden Y.E., ifadesine şöyle devam etti: "Ama şahıslar ihtara uymadı ve at ile birlikte hızlanmaya başladılar. Atlılar hızlanınca uzaklaşmasınlar diye havaya üç el ikaz ateşi yaptım. Ama atlılar yine durmadı. Atlılar durmayınca bu sefer atlıların sağına ve soluna ateş ettim. Atlılar bu sefer Sarıova dağına tırmanmaya başlayıp tepenin arkasından geçip gözden kayboldular. Diğer mevzide bulunan arkadaşlar dur ihtarını ve silah sesini duyunca hemen yanımıza geldiler. Kaşkol Mahallesi’nin arka tarafına geldiğimizde bana telefon geldi. 2 atlı şahsın Güvendik istikametine kaçtığını, 2’sinin de o bölgede bulunduğu belirttiler. Biz de arama tarama yaptığımız sırada 2 at arasında yaklaşık 500 metre mesafe olacak şekilde, atı süren şahısların yerde yattığını fark ettik. Atın birisi ölmüştü. Ölen atın üzerindeki şahıs kolundan yaralıydı. Sağlam at üzerindeki şahıs yere düşmüş ve yanına gittiğimizde nabzının atmadığını fark ettik. Hemen jandarmayı ve ambulansı aradık. Atların heybelerine baktığımızda kaçak sigara olduğunu gördük. Benim ateş sebebim 'dur' ihtarına uymadıkları içindir. Kaçan şahısların sigara kaçırıp kaçırmadığını ve terörist olup olmadığını konusunda fikrimiz yoktur. Bölgemiz terör bölgesidir. Bölgede sürekli olarak aktif kaçakçılık ve mülteci kaçırma olayları yaşanmaktadır. Bölgede yaşanan olay ile alakalı planlı görevimiz bulunmaktadır.”

‘BEN ATEŞ ETTİM’

“Ateş ettiğiniz esnada karşı tarafta silah var mıydı? Size karşı herhangi bir tehdit oluştu mu?” sorularına ise Y.E; "Ateş ettiğim esnada bize karşı ateş etme gibi bir durum yaşanmadı. Karanlık olması sebebiyle varsa da görmedim.  Bize karşı oluşan tehdit şahısların askeri yasak bölgeye girmeleri bize karşı bir tehdittir" cevabı verirken, “Ateş etme emrini kim verdi? Personelinizden başka biri ateş etti mi?” soruna ise Y.E, “Ben kendim ateş ettim. Zaten orada tek sorumlu bendim. Diğer personeller ateş etmediler” dedi. 

 İTİRAFLARINA RAĞMEN SERBEST BIRAKILDI

Jandarma ifadesinden sonra Başkale Cumhuriyet Başsavcılığı'nda da ifadesi alınan Y.E, karakoldaki ifadelerini aynen tekrarladı. Daha sonra Başkale Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Y.E., "Yurtdışı yasağı" verilerek serbest bırakıldı. Y.E.'nin silahına da el koyuldu. 

YARALI YILMAZ'IN AÇIKLAMALARI ASKERİ YALANLIYOR

Yaralı kurtulan Saim Yılmaz ise MA'ya yaptığı açıklamada askerin bu ifadelerinin tam aksini şöyle iddia etmişti: “Saati tam hatırlayamıyorum. Asker bastı. Elimizdeki sigarayı yere bıraktık. Bize vurmaya başladırlar. Silah dipçikleriyle vurmaya başladılar. Durduğumuz halde bize ateş açtılar. Asker beni yaraladıktan sonra, yere yatırdı, koluma bastı. Ben 'ne yapıyorsun' diye sorunca, bana ‘sen teröristsin seni öldüreceğim' dedi. Olay esnasında muhtarı aramasaydım orda ölecektim. Gözümün önünde arkadaşımı vurdular.”

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 22:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER