Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü ile Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY DER), 2 Kasım 1994’te JİTEM tarafından katledilen Kürt avukat Medet Serhat’ın mezarına dönük saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Serhat’ın kabrinin bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Açıklama yapan ANYAKAY DER Eş Başkanı Ayhan Yıldız, tahrip edilen diğer mezarlara da dikkat çekerek, bu durumun “vahşet” olduğunu söyledi. 

FAİLLERİN BULUNMASI İSTENDİ 

Yıldız, “Biz bu konulara yabancı değiliz, bu ilk mezar tahribi değil. Kurdistan’da bulunan birçok mezarlıklarımız tahrip edildi. Kimler bu vahşet uygulamasını yapmışsa kasıtlı ve bilinçli yapmıştır. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz ve bu duruma asla alışmayacağız. Bu vahşeti kimler yaptıysa biran önce bulunması ve yargılanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

'MEDET SERHAT KİRLİ POLİTİKALARA KARŞI MÜCADELE ETMİŞTİR' 

Açıklamada konuşan DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, Medet Serhat’ın Kürtlerin inkar edildiği bir süreçte, “faili meçhul” cinayetler ve köy yakmalar gibi kirli politikaların önünde duran ve bu politikalara karşı mücadele eden biri olduğunu söyledi. 

DEM Parti'ye operasyon: Yöneticiler gözaltına alındı! DEM Parti'ye operasyon: Yöneticiler gözaltına alındı!

Otlu,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Medet Serhat’ın hayat hikayesine bakıldığında nasıl bir değer olduğu görülecektir. Bu rejim adalet mücadelesini katletmeye çalışmıştır. Fakat biz değerlerimize sahip çıkarak, mücadelemize devam edeceğiz. Bu rejim bizi inkar ediyor, cenazelerimizi kaldırım taşlarının altına koyuyor, kolilerle cenazeleri ailelere teslim ediyor. Politik cinayetleri faili meçhule ve zaman aşımına götürmeye çalışan rejime karşı mücadelemize devam edeceğiz.”

LÎCE’DEKİ MEZARLARA DÖNÜK SALDIRI

Serhat’ın mezarına saldırının olduğu gün Amed’in Lîce ilçesindeki mezarlıklara da saldırı olduğunu anımsatan Otlu, “Kürt halkının ve işçi sınıfının var olduğunu AKP rejimi görmelidir. Bizler 40 yıldır bu topraklarda mücadele ediyoruz ne baskılarınız ne tutuklamalarınız ne de faili meçhul cinayetleriniz bu yürüyüşü durduramamıştır.  Şehitlerimiz ve tutsaklarımız bizim için değerdir. Onların idealleri olarak özgürlük mücadelesini onlara armağan edeceğimizin sözünü veriyoruz” diye belirtti. 

'BU ZİHNİYET DAİŞ ZİHNİYETİDİR' 

Medet Serhat’ın oğlu Rahmet Serhat ise, bu anlayışın “DAİŞ zihniyeti” olduğunu belirtti. Serhat, “Babamın mezar taşı tahrip edildi, fakat sadece yapabildikleri budur ve bu zihniyet DAİŞ zihniyetidir. Ancak insanlar bayram günü buraya geldi ve şunu gördük; siz Medet Serhat ve Kürt hareketine zarar veremediniz. Burada bütün vicdanlı insanlar Kürtler ve Türkler bu olaya sahip çıktı. Tek yaptığınız şey mezar taşlarına saldırmak oluyor, bundan farklı bir şeyi başaramayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Mezopotamya Ajansı