Agirî’nin Dûtax (Tutak) ilçesine bağlı Mûşiyan köyünde, 6 Aralık 2019 tarihinde çok sayıda asker, polis ve korucu tarafından başlatılan operasyonda 3 HPG’li ve 3 çocuk babası Murat Kaya hayatını kaybetti. Yaşanan çatışma sonrası 10 yurttaş işkenceyle gözaltına alındı. İşkenceyle gözaltına alınan Hanım Aksoy, Alican Aksoy, Kemal Aksoy, Ahmet Aksoy, Cemal Aksoy, Fikret Çetin, Zozan Kaya, Birgül Çetin ve Mehmet Sıddık Çetin, 7 gün gözaltına alındıktan sonra 12 Aralık'ta adliyeye sevk edildi. Cemal Aksoy ile Fikret Çetin “örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.  

MAHKEME CEZA VERDİ

Gözaltına alınan 6 kişi hakkında iddianamenin kabul edilmesinin ardından Ağrı 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılama başladı. Ahmet Aksoy ve Mehmet Sıddık Çetin hakkında beraat kararı verildi. Birgül Çetin'e, 3 yıl 1 ay 15 gün; Hanım Aksoy'a ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3 ay ceza verildi. 

Tutsak Cemal Aksoy'a 12 yıl ve Fikret Çetin'e ise “örgüt üyeliği" iddiasıyla 7 yıl 6 hapis cezası verildi. Erzurum Bölge Mahkemesi de yerel mahkemenin kararını onadı. Dosya şu an Yargıtay’da.

‘KAMU MALINA ZARAR’DAN AİLELERE İCRA

Murat Kurum Leman'ın kapağında: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine Murat Kurum Leman'ın kapağında: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine

Dosyanın Yargıtay’a gönderilmesinin ardından Jandarma Genel Komutanlığı, yaşamını yitiren HPG’lilerin aileleri ile Murat Kaya’nın mirasçıları ve halen tutuklu olan Cemal Aksoy hakkında “kamu malına ve personeline zarar” verdikleri iddiasıyla tazminat davası açtı. Mahkeme, 7 bin 817'şer TL ceza verilmesine karar verdi. Paranın ödenmemesi üzerine Erzurum 5'inci İcra Dairesi tarafından aileler hakkında icra takibi başlatıldı. Aileler, karara karşı itirazda bulundu. (Ağrı/MA)