Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed İl Eşbaşkanları, milletvekilleri Cengiz Çandar, Serhat Eren, büyükşehir belediye eşbaşkan adayları, Kürt siyasetçi Leyla Zana ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanları, yerel seçim çalışmaları kapsamında Piran (Dicle) ve Pasur (Kulp) ilçelerinde ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Piran’da temaslarda bulunan heyet, burada halkın yoğun coşkusuyla karşılandı. Davul zurna ve alkışlarla karşılanan heyet, yağan karla karışık yağmura rağmen alanı terk etmedi. Kitle, Leyla Zana’yı O’na hitaben yazılan şarklılarla karşıladı.

Piran’da yapılan halk buluşmasının ardından heyet Pasur’un merkezinde halkla buluştu. Yüzlerce kişinin katıldığı buluşmada, “Orhan Doğan, Vedat Aydın’ların yoldaşı hoş geldin” ve “Em nabêjin tû dîsa hatî em dibêjin tû li kû mayi/yine geldin demiyoruz, nerede kaldın diyoruz” dövizleri taşındı. 

‘ÖZGÜRLÜK KÜRTLERE GELMEDEN TÜRKİYE’YE GELMEZ’

Burada konuşan DEM Parti Milletvekili Cengiz Çandar,  Pasurlulara seslenerek, “Amed’i ayağa kaldırdığınız gibi Türkiye’yi de ayağa kaldırın” dedi. “Özgürlük Kürtlere gelmeden Türkiye’ye gelmez” diyen Çandar, “Kürtlere barış gelmeden Türkiye rahat edemez. Kürtler haklarını elde etmeden Türkiye’nin önü aydınlanamaz. Türkiye’de Kürtler özgürlük, hak, hukuk ve anadilleri Kürtçe ile eğitim olmadan olmaz. Dil olmadan kimlik olmaz” diye konuştu.

Bakırhan: Herkese eşit ve adil bir hizmet yürüteceğiz Bakırhan: Herkese eşit ve adil bir hizmet yürüteceğiz

ZANA: 91’İN RUHUYLA ARANIZDAYIZ

Ardından söz alan Kürt siyasetçi Leyla Zana, 1991 ruhuyla halkın huzurunda olduğunu söyledi. Zana, “Bizi mutlu ettiniz. Bu coşku tüm Türkiye’ye gidecek. Diğer ilçelerin acısını bildiğimiz gibi Pasur’un acısını, elemini ve zahmetini de biliyoruz. Birlikte çok güzel şeyler yaptık çok da eziyet çektik. Mücadele ruhu ile ayakta kaldı Pasur halkı. Çocuklara bakıyorum ya Rabbim diyorum üzerime büyük bir yük verdin ama sonra bu ne büyük bir şereftir diyorum. 91’de sesimizi duyanlar şu an bu kentlere hizmet edecek. Bundan daha büyük mutluluk var mı? Anneler, gençler, fedakâr arkadaşlarımız ömrümüzü bu mücadelede geçirdik. Yıllar sonra temiz bir miras bıraktık denilecek. Şêx Saîd, Orhan Doğan ve niceleri bırakılan temiz mirası devir alacak” dedi.

‘KÜRTLERLE ORTAKLAŞIN’

Yerel seçimler için İstanbul’da yaşayanlara seslenen Zana, “Kurdistan’ın yarısı orada yaşıyor. Birçok parti Kürtlerin iradesine göz dikmiş. Türkiye'deki Kurdistanlılara sesleniyorum. Tüm emekçi kesimlerine, aydınlarına, bu düzenden şikâyetçi olan herkese sesleniyorum, bu çürümüş düzenden şikayeti olan herkese sesleniyorum. Kadim Kürt halkı yaklaşık yüz yıldır herkesle emeğini paylaştı. Ve İstanbul bu şehirlerin başında geliyor. Herkesi denediniz bir kere de bizi deneyin ve görün diyoruz. Ey sistem ben kişilerle uğraşmam ne överim ne döverim bu ülkeyi Kurdistan’ı Türkiye’yi iki kardeş halkı öyle bir yaşama sürüklediniz ki üretimden düşürdünüz. Umutlarını yıktınız. Bu kadarı yeter. Bu düzenin bir derin devleti bir de yüzey devleti var ikisine sesleniyorum; Kürdün aklıyla oynama ve küçümseme. Kürdün aklıyla ortaklaş ki o akıl bütün ülkenin hizmetine girsin. Çok defa denendi ortak akılla hareket edildiğinde mucize niteliğinde şeyler yaşandı. Yarınlarımızı hep birlikte örmeye temiz bir miras bırakmaya hazırlanalım. Kürtler kendisini yönetebilecek potansiyele sahip. Yönetim kademelerine bakıldığında Kürtler sizi yönetmeye de aday. Birlikte yaşamak istiyorsanız Kürtlerin aklıyla ortaklaşacaksınız” şeklinde konuştu. 

Sonrasında kitle halaya durdu. Buluşmalar, “Jin, jiyan azadî” sloganlarıyla yapılan yürüyüş ile sona erdi.