Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) Qers (Kars), Çele (Çukurca), Hawêl (Baykan) , Dihê (Eruh) ve Curnê Reş (Hilvan) için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı itirazlar, YSK tarafından reddedildi. 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, YSK’nin Qers ve Curnê Reş için yaptıkları başvuruları reddetmesine "demokrasiye darbedir" sözleriyle tepki gösterdi.

18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama 18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Riha’nın Curnê Reş ilçesinde seçimin yenilenmesi kararının iptali için yaptığı başvuru ile Qers merkezde yapılan seçimlerin yenilenmesi için yaptığı başvuruyu reddetti. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, YSK kararına tepki gösterdi. Bakırhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

'DEMOKRASİYE DARBE’ 

“Hilvan’da halkın büyük farkla kazandığı seçimlere aleni şekilde hile karıştırılmıştır. Sahte oyları kullanamadığı için yakanlar hakkında soruşturma başlatılması gerekirken, başvuruları esas alınarak seçim iptal edilmiş ve halkın iradesi gasp edilmiştir. Hilvan’da demokratik işleyişe açık şekilde siyasi kumpas kuruldu ve YSK bu kumpası onayladı. DEM Parti olarak yenilenecek seçimde haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı adaleti ve demokrasiyi savunacağız! Kimsenin kuşkusu olmasın ki, yenilenecek olan seçimde Hilvan halkı demokrasiye dönük darbeyi mahkum edecek ve haksızlığa güçlü bir cevap verecek.

YSK, Kars’ı bilmeyen, kentle ve halkla alakası olmayanların haram oylarıyla irade gaspı yapılmasına yol vermiştir. Demokrasiyi ve hukuku korumakla ilgili tarihi sorumluluğunu yerine getirmemiştir. Kars halkının iradesini gasp edenler meşru değildir. 31 Mart’ta halk iradesine kaçak seçmenle darbe yapanları asla unutmayacağız.

Bugün itibarıyla YSK’nin önünde çok sayıda hukuksuzluğa hayır deme imkanı bulunuyor. Oy yakanları ve irade gaspı yapanları normalleştirmek, bu ülkenin demokratik geleceğine büyük bir ihanettir. YSK’yi demokrasiye dönük darbeye daha fazla alet olmamaya çağırıyoruz!"