Wan’da Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde 8 Mart Kadınlar Günü mitingi düzenlendi. Kadınlar, DEM Parti binalarında bir araya gelerek, iki koldan miting alanına yürüyüş düzenledi. Yöresel kıyafetler giyen kadınlar, yürüyüş boyunca "Jin, jiyan, azadî” sloganları attı. Miting alanında, “Jin, jiyan, azadî”, “Kalanların, gidenlere borcudur özgürlük” ve “Hûn ê me qir bikin! Xwelî li sere we be" pankartları açıldı. 

Miting alanındaki coşku her geçen dakika artarken, alandan sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe" sloganları yükseldi. Uzun bir süre halaya duran kadınların coşkusu renkli görüntüler ortaya çıkardı. 

ABDULLAH ÖCALAN'IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜ

Tertip Komitesi'nden Rojbin Bor, kadınları selamladı. DEM Parti Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, "Erkek ve devlet şiddetine karşı kadınlar mücadele ediyor. Bugün kadınlar, annelerimiz tecridin kırılması için büyük bir mücadele veriyorlar. Kürt kadın mücadelesi Sayın Öcalan fiziki özgürlüğüne kavuşuncaya ve Kürt sorunu çözülünceye kadar devam edecektir. Kürt sorununun demokratik bir şekilde çözülmesini istiyoruz" dedi. Şedal, yaklaşan seçimlere işaret ederek, "Bizler, kayyımlara en iyi cevabı vereceğiz. ‘Bu kentler bizim ve siz gideceksiniz’ diyeceğiz" dedi. 

DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, "Sayın Öcalan üzerindeki tecrit derinleştirilerek bu halk nefessiz bırakılmak isteniyor. Haksız ve hukuksuz bir şekilde zindanlarda tutulan tüm kadınlara binlerce selam yolluyoruz. Haksızlığın, hukuksuzluğun en çok etkileneni biz kadınlarız. Her gün kadınlar sokakta katlediliyoruz. Katledenler cezasızlıkla ödüllendiriliyorlar. Özgür yaşamımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz özgür yaşamakta ısrarcıyız. Kadınlar özgürleşmeden kimse özgürleşemez” diye konuştu. 

‘14’TE 14 YAPARAK TARİH YAZACAĞIZ’

Van'da JİTEM tarafından gözaltında kaybedilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu Van'da JİTEM tarafından gözaltında kaybedilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu

DEM Parti Wan Milletvekili Pervin Buldan ise, "Biz kadınlar varlığımız için uzun yıllardır mücadele ettik. Elde ettiğimiz her şey için bedel verdik. Artık biz bedel vermeden kimliğimizle yaşamak istiyoruz. Öldürüldük, katledildik, hiçe sayıldık, emeğimiz yok sayıldı, her şeyimizi yok sayıldı. Ama gidecekler, kadınların gücü onları gönderecek. Önümüzde 31 Mart seçimi var. İrademizi sok sayanlara karşı 14’te 14 yaparak kayyımları Ankara’ya göndereceğiz. Eşbaşkanlarımız sizlere hizmet etmek için varlar. Bizler sadece makam ve mevki için değil, biz Wan’ın en yüksek oyunu alarak tarihe bir kez daha damgamızı vurmak istiyoruz. Direnen tüm kadınlara, ‘tecrit bir insanlık suçudur’ diyenlere selam olsun” dedi. 

Miting, sanatçılar Nuray Balık ve Feryal Öner'in sahne almasıyla sona erdi.