Van halkının iki günlük mücadelesinin ardından hakları iade edilen Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan'ın mazbata başvurusu ile ilgili süreç tamamlandı. İl Seçim Kurulu, 5 Nisan bugün (cuma günü ) saat 11.30 da Zeydan'a mazbatasını verecek.

NE OLMUŞTU?

Van'da 21 kişi tutuklandı Van'da 21 kişi tutuklandı

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığını kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının, Adalet Bakanlığı tarafından seçimden önceki cuma günü mesai bitimine 5 dakika kala geri alındığı ortaya çıktı. Van İl Seçim Kurulu da, Zeydan'ın seçimleri açık farkla kazanmasına rağmen mazbatanın AKP'li aday Abdulahat Arvas'a verilmesi kararı aldı.

Zeydan'ın seçilme hakkının cuma günü sessiz sedasız gasp edildiğinin ortaya çıkması ve Arvas'a mazbata verme kararı, başta Van olmak üzere Türkiye'nin çok sayıda noktasında protesto edildi.

DEM Parti Van'da, büyükşehir belediyesinin yanı sıra 13 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza attı. Zeydan da, 245 bin 573 oy alarak yüzde 55.48 oranıyla Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçildi. AKP'li aday Abdülahat Arvas ise 120 bin 147 adet oyla, yüzde 40.51 oranında kaldı.

Bu sonuçlara rağmen mazbatayı Arvas'a verme kararının ardından DEM Parti, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) 30 sayfalık ayrıntılı bir dilekçe ile itiraz ederek kararın iptalini istedi. Gün içinde Zeydan'ın haklarının tanınması için Van'da CHP, TİP ve EMEP'in de destek verdiği bir yürüyüş düzenlenirken, YSK de oy çokluğu mazbatanın iade edilmesi kararı aldı. Karar Kurul'da 4'e karşı 7 oyla alındı.

Abdullah Zeydan, Hakkari milletvekili olduğu 4 Kasım 2016’da, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerine karşı yürütülen gözaltı operasyonlarında tutuklanmış, 6 Ocak 2022’de serbest bırakılmıştı. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde ise memnu haklarının iadesi için yaptığı başvuru kabul etmiş ve bu karar kesinleşmiş, seçimde yarışmasını önünde engel kalmamıştı.

Memnu haklar, kişinin mahkumiyeti nedeniyle mahrum edildiği haklara deniyor. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.