Van, Mardin ve Yüksekova'da Ramazan Bayramında ulaşım ücretsiz olacak Van, Mardin ve Yüksekova'da Ramazan Bayramında ulaşım ücretsiz olacak

Dün gece geç saatlere kadar devam eden seçim sonucu Halkların Demokratik Partisi (DEM Parti) Türkiye genelinde 3 büyükşehir ile birlikte 75 belediyede oy çokluğuyla kazandı. AKP’nin yüzlerce asker ve polisi Kurdistan’a taşıyan AKP-MHP iktidarının politikalarına karşı halk sandıklara gitti. Wan’da DEM Parti, 8 yıldır kayyım yönetimi altındaki belediyelerde dün gece saatlerine kadar süren oy sayımları sonrasında 14 belediye de büyük oy farkıyla yeniden seçimlerin galibi oldu. Kentte, kazanılan zafer gece geç saatlere kadar kutlandı. 

Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal, çıkan seçim sonuçlarını ve ilk mesajını JINNEWS’e verdi. 

‘Çıkan sonuç ulus-devlet politikasına kaybettirdi’

Nesihan, “Seçimlere güçlü bir maratonla hazırlandık. Ön seçimlerden bu yana demokratik siyasetimizin toplumsallaşması için gece gündüz demeden köy köy, mahalle mahalle, kapı kapı dolaşarak mücadelemizi yürüttük. Seçimleri en başta sadece kurumları kazanmak, belediyeleri kazanmaktan ziyade bununla birlikte aslında ulus-devletin bizlere dayattığı, bizleri alıştırmaya çalıştığı yaşam biçimine karşı büyük bir mücadele verdiğimizi en başından ifade etmek gerekir. Özel savaş politikalarından tutalım da, tecrit politikalarından, kadın kırım politikalarından, doğa kırım politikalarına kadar, asimilasyona karşı büyük bir mesaj verdi” sözlerini kullandı.

‘Kirli politikalara sandıkta cevap verildi’

Neslihan, “Kayyımlar aslında Kürt halkının kadınların, gençlerin iradesine atanmış memurlar olarak; sadece belediyelerde ekonomik çıkarlar elde etmek için değil, bir halkı yok etmek, kadınları yok etmek, kadınlar üzerinden soykırım politikaları yürütmek, gençler üzerinden özel savaş politikalarını yürütmek, doğayı yok etmek üzerine politikalar yürütmek üzerinden atanmışlardı. Dolayısıyla seçimin sonucu; 8 yıl içinde kirletilen toprağımızı, talan edilen doğamızı, yok sayılan dilimizi, asimile edilen kültürümüze sahip çıkma, kadın kırım politikalarına karşı durmaktı” şeklinde konuştu.  

‘Halkın iradesini yok saymak AKP’ye kaybettirdi’

AKP’nin tüm Kurdistan’a sahte seçmen kaydırarak, asker polis yığmasının halkın büyük tepkisine neden olduğunu söyleyen Neslihan, “Ağrı’dan tutalım, Şırnak’a kadar asker ve polisi taşıyarak halkın büyük tepkisini aldı. Bu kadar askeri personelin yığılmasına rağmen halkın iradesiyle karşılaştı. Hangi okulda bir hile olmuşsa halkın büyük tepkisiyle karşılandı ve kazanıldı. Dolayısıyla halkın iradesini yok saymak, kayyım rejimine kaybettirdi. Çok ciddi kayyım rejimi ters tepti. Kayyımlar AKP’ye büyük kaybettirdi” ifadelerini kullandı.

‘Kazanan halklar oldu’

“Kürdistan’ın toprakları mora boyandı” diyen Neslihan son olarak, “Bu zafer kadınların zaferidir, bu zafer gençlerin zaferidir, bu zafer halkların zaferidir. Halklar çok büyük kazandı. Başaran kadınlar oldu, gençler oldu” dedi.