Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bedlîs İl Örgütü, seçim sonuçları AKP tarafından “algı yöntemi” yapıldığına ilişkin parti binasının önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra DEM Parti milletvekilleri Hüseyin Olan, Sezai Temelli ve Serhat Eren katıldı. Açıklamada sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Bitlis uyuma oyuna sahip çık” sloganları atıldı.

Tutanak sahte çıktı; “MHP’li vekilin evinde gözaltı yaptık” Tutanak sahte çıktı; “MHP’li vekilin evinde gözaltı yaptık”

Açıklamada konuşan DEM Parti milletvekili Sezai Temelli,  birçok ilde başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Temelli, “Başarısız gibi görünen birkaç ilde de aslında seçim hileleri, yolsuzlukları, algı yönetimi ve seçmen kaydırmaları gibi meseleler yüzünden şu anda basında bir haber yayılıyor. Birçok ilde olduğu gibi halk iradesini güçlü bir şekilde sandığa yansıtmış ve DEM Parti kazanmıştır. Ama Şırnex ve Bedlîs gibi bazı illerde maalesef henüz oylar kesin sayılmadan burada AKP’nin algı yönetimi üzerinden sanki seçim sonuçlanmış gibi bir açıklamasına şahit olduk. Böyle bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

‘DEMOKRATİK HAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ’ 

Çok sayıda geçersiz oy olduğunu vurgulayan Temelli, “Biz bu konuda tüm hukuk ve yetkili birimlerimizle itirazlarımızı gerçekleştiriyoruz. Basına yansıyan aradaki fark gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü çok sayıda geçersiz oy var ve bu oyların incelenmesi sonucunda maddi hiçbir temeli yoktur. Tamamen keyfi bir biçimde halkımızın oyları geçersiz sayılarak ya da başka partilere yazılarak ki o partilerin burada bir karşılığı olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu yöntemle oylarımız gasp edilmeye çalışılıyor. Biz sandıklarımıza sahip çıktık. Şimdi de gerekli işlemleri yapmaya devam ediyoruz. Hukukçularımızla ve tüm il örgütümüzle buradayız. Halkımız da burada oyuna sahip çıkıyor. Hiçbir provokasyona gelmeden. Çünkü biliyoruz ki Şırnex’te olduğu gibi burada da kolluk gücü eliyle provokasyonlar yaratılmaktadır. Bu kabul edeceğimiz bir şey değil. Bizler demokratik haklarımızı savunuyoruz. O hakkımızın peşinden de sonuna kadar gideceğiz. Bir tek oyumuzun bile gasp edilmesine izin vermeyeceğiz” diye belirtti. 

DEM Partililer, açıklamanın ardından il seçim kuruluna giderek, sonuçlara itiraz etti. Bunun üzerine bazı oyların tekrar sayılacağı kaydedildi.