31 Mart'a yapılan yerel seçimlerde, taşımalı oy ile gündeme gelen Şirnex'te itirazlar sürüyor. Berivan Kutlu ve Hacı Saltan'ın Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) eşbaşkan adayları olduğu seçimde AKP adayı Mehmet Yarka dışardan taşınan 6 bin 541 seçmenin oyuyla belediyeyi gasp etti. 

SUÇ DUYURU

Seçimlerin yenilenmesi için itirazlarını sürdüren DEM Parti ve Şirnex'li yurttaşlar, kente getirilen "taşımalı" seçmen ve itirazlarını yerine getirmyen İl Seçim Kurulu hakkında şikayette bulundu. DEM Parti Sêrt Milletvekili Sabahat Erdoğan, Êlih Milletvekili Zeynep Oduncu, Amed Milletvekili Adalet Kaya, Mêrdin Milletvekili George Aslan, Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan, Şirnex Belediye Eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Hacı Saltan ve yüzlerce kişi, DEM Parti Şirnex İl örgütü önünde bir araya gelerek hazırladıkları yüzlerce dilekçeyi Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığına götürdü. 

'TÜM HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ’ 

Suç duyurusuna dair dilekçeler savcılığa teslim edildikten sonra il binası önünde yapılan açıklamada konuşan DEM Parti Şirnex İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, yapılan seçimin hukuksuz olduğuna vurgu yaparak, “Hepinizin bildiği gibi bu seçim hukuksuz adaletsiz bir şekilde yapıldı. Hırsızların seçimi oldu. Dilekçelerimizi savcılığa verdik, arkadaşlarımız YSK'ya da itirazlarını yapacak. Tüm hukuk yollarını tüketeceğiz. Halkın iradesini gasp ettiler. Bunu asla kabul etmiyoruz. Mehmet Yarka bu halkın başkanı değildir. Şirnex halkı nezdinde o hırsız biridir" diye konuştu.

DESTEK ÇAĞRISI

AKP'li Özcan'ın koruması: Belediye aracında esrar taşıttı AKP'li Özcan'ın koruması: Belediye aracında esrar taşıttı

Amed Milletvekili Adalet Kaya ise muhalefete çağrı yaparak, Şirnex halkının bu süreçte yalnız bırakılmaması gerektiğini belirtti. Kaya, "Bugün Şırnak'ta yükselen ses halkın çığlığıdır. Demokrasi var ama Kürtlere yok. Buradan tüm Demokratik kitle örgütlerine ve siyasi partilere sesleniyoruz; Şırnak yalnız bırakılmamalıdır. Bu iradenin çalınmasına izin vermeyeceğiz. Bu sadece Şırnaklıların sorunu değil bu sorun tüm Türkiye'nin sorunudur. AKP, gaspçılığın, hukuksuzluğun ve talan zihniyetinin ürünüdür" dedi.

'GERÇEK ABLUKAYA SIĞMAZ'

Sirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan, "Bugün itirazımızı ettik ve bunu YSK'ya taşıyacağız. Dilekçe vermek için Adliyeye gittik ama adliyenin dört bir yanı abluka altına alındı. Gerçek ablukaya sığmaz. Her alan bize meşrudur ve hakkımızdır. İrademiz gasp edildi, tüm dünya seçim günü Şırnak'ta o oy verme kuyruğunu gördü. Herkes bunu duysun Şırnak halkı iradesine sahip çıkıyor. Biz gasp kararını tanımıyoruz. Şırnak'ta seçimler yenilmelidir ya da Askerlerin oy kullandığı Ömer Keçecigil okulundaki oyların tamamı iptal edilmelidir” diye konuştu. 

YSK'YE DE İTİRAZDA BULUNULACAK 

DEM Parti seçimin yenilenmesi için il ve ilçe seçim kuruluna yaptığı itirazlar reddedilirken, bu sefer de Yüksek Seçim Kurulu’na da (YSK) itirazda bulunulacak.