İstanbul seçiminde DEM Parti'nin Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni ile katılmasının, Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum arasında geçen yarıştaki dengeleri ne yönde etkileyeceği merak konusu.

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun'un değerlendirmesine göre, ittifak partilerinin birbirinden ayrılmasına karşın seçmenlerde bu ayrışma mutlak değil:

 “Partiler birbirlerinden ayrıldılar ama seçmen düzeyinde bu ayrılmanın mutlak düzeyde olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü seçmenler hâlâ bu geçmiş seçimlerdeki ittifaklara dair davranış modunu devam ettiriyor. Özellikle muhalefet seçmenlerinin iktidara olan karşıtlığı bozulmuş değil. Dolayısıyla, ben bu seçimde İYİ Parti’ye oy veren seçmenlerin bir kısmı da DEM seçmeninin bir kısmı da kendi partilerine değil, muhalefetin güçlü adayı olan İmamoğlu'na oy vereceklerini düşünüyorum."

'İktidar karşıtlığı İmamoğlu için avantaj'

İmamoğlu: Yoksulluk varsa hesabını sorun, sormalısınız İmamoğlu: Yoksulluk varsa hesabını sorun, sormalısınız

DEM Partisi'nin İstanbul'da Başak Demirtaş'ı aday göstermemesinin CHP adayı Ekrem İmamoğlu için avantaj yarattığı ifade eden Vahap Coşkun, “DEM seçmeni, sandık başına gitmemeyi tercih edebilir veya AK Parti karşıtlığı nedeniyle CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verebilir. İktidar karşıtlığı İmamoğlu için ciddi bir avantaj. İstanbul’un AK Parti'nin eline geçmemesi, AK Parti tarafından yönetilmemesi hissiyatı DEM seçmeninin önemli bir kısmında yer etmiş bir duygu” dedi.

'DEM Yüzde 8-8.5 alırsa İmamoğlu'nun şansı yok'

Rawest Araştırma Genel Müdürü Roj Girasun'a göre de DEM seçmeninin bir kısmı Ekrem İmamoğlu'na oy verebilir.

Girasun, muhalefet seçmeninin iktidarı yerelde dengeleme arzusu içinde olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Muhalefetin dağınıklığına rağmen İmamoğlu bu seçimlerden zaferle çıkarsa bundan böyle muhalefetin ana lokomotifi İmamoğlu olacak. Bu seçimlerin siyasal tek anlamı İstanbul seçimleri olacak. DEM partinin son seçimlerde aldığı oy yüzde 8-8,5 bir oy. İstanbul’da bu oyu alırsa İmamoğlu’nun kazanma şansı yok. Bugün görünen İmamoğlu’na DEM partisinin oylarının en az yüzde 40’ının gittiği yönünde."

Cuma Çiçek: İmamoğlu AKP seçmenine hitap edebilen bir figür

Araştırmacı Yazar Cuma Çiçek ise, CHP'nin Adayı Ekrem İmamoğlu'nun profil olarak AKP seçmenine hitap edebilen bir figür olduğunu belirtti. Çiçek şunları söyledi:

"Kürt meselesinde belki çözümleyici olmasa da olumsuz bir dil kullanmayan bir aktör. Hatta belirli ölçülerde pozitif bir duruş sergileyerek, AK Parti'ye oy veren Kürt seçmenleri arasında İmamoğlu'na yönelme potansiyeli bulunabilir. Ancak, bu potansiyelin en fazla yüzde 20 ila yüzde 30 civarında olduğunu söylemek mümkündür. İmamoğlu'nun AKP Kürtlerini ikna etme potansiyeli var. İmamoğlu'nun profilinin bilindik bir CHP'li olmamasından kaynaklanıyor; yani muhafazakar camia ile konuşma potansiyeline sahip bir politikacı olması."