İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Optimar’ın İstanbul için yaptığı anketin sonuçların paylaştı. Anket sonuçlarına göre İstanbul’da CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na oy veririm diyenlerin oranı yüzde 39.1 olurken, AKP’nin adayı Murat Kurum diyenlerin oranı yüzde 37.7 çıktı.

Yine ankete göre “İYİ Parti adayı Buğra Kavuncu’ya oy verebilirim” diyenlerin oranı yüzde 5 çıkarken, Zafer Partisi adayı Azmi Karamahmutoğlu diyenler yüzde 4 olarak belirlendi. Saadet Partisi adayı Birol Aydın yüzde 3 alırken, bağımsız aday Taylan Yıldız diyenlerin oranı yüzde 2 çıktı.

Optimar’ın anketinde “İstanbul’un sorunlarını hangi adayın çözeceğini düşünüyorsunuz?” sorusu da yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 36.3’ü “İstanbul’un sorunlarını Murat Kurum çözer” derken, “Ekrem İmamoğlu” diyenlerin oranı ise yüzde 35.2’de kaldı. Selvi bu sonuçlara ilişkin “Aralarında bir puanlık fark olsa dahi seçmenler İstanbul’un sorunlarını kim çözer diye sorulunca Murat Kurum’u işaret ediyorlar. Seçimlere daha 55 gün olduğuna göre bu anket, Ekrem İmamoğlu açısından bir erken uyarı olarak kabul edilebilir” uyarısını yaptı.

İMAMOĞLU BAŞARILI MI?

Ankette katılımcılara “Ekrem İmamoğlu başarılı mı?” sorusu da yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 17.3’ü “kesinlikle başarılı” derken, “başarılı” diyenlerin oranı yüzde 27.2 çıkıyor. Memnuniyet oranı ise yüzde 44.

Özgür Özel’in Sinan Ateş sorusuna MHP’den hakaret ve tehdit: Namussuz, alçak, şerefsiz, haddini bildiririz Özgür Özel’in Sinan Ateş sorusuna MHP’den hakaret ve tehdit: Namussuz, alçak, şerefsiz, haddini bildiririz

“Başarısız” diyenler yüzde 17.9 çıkarken, “kesinlikle başarısız” diyenler yüzde 16.9. Yüzde 39.8’lik bir kesim ise başarısız buluyor. Yüzde 20.5’lık bir kesim ise ne başarılı ne de başarısız bulduğunu belirtmiş.

“İstanbul’da hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ise “AK Parti’ye oy veririm” diye yanıt verenlerin oranı yüzde 48.7 çıkarken, “CHP’ye oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 44.8 olarak belirlendi.