Dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi Dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi

Maraş merkezli depremlerin ardından inşa edilen deprem konutu kuralarına ilişkin bir skandal daha ortaya çıktı. AKP’li Şamil Tayyar ve AKP vekili Cevahir Asuman Yazmacı’ya deprem konutu çıkmasının ardından milyonlarca liralık lüks araçlara binen ve birçok şirketin sahibi olan Menzil şeyhlerinin tamamına ev çıktı.

Birgün’ün haberine göre Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla deprem felaketinde Adıyaman’da evlerini kaybedenler için 8 Şubat’ta deprem konutu kurası düzenledi.

Menzil Cemaati’nin de merkezi olan Kahta ilçesine bağlı Göçeri Mahallesi için düzenlenen kurada sadece 13 kişiye deprem konutu çıktı. Bu 13 kişiden 7’sinin kamuda hızla örgütlendiği bilinen Menzil Cemaati’ni yöneten Elhüseyni ailesi olduğu öğrenildi.

Deprem konutu çıkan isimler arasında, geçen yaz cemaatin başına geçen, milyonlarca liralık lüks araçlara binen ve birçok şirketin de sahibi olan Muhammed Saki, Muhammed Mubarek ve Muhammed Fettah Elhüseyni isimli üç kardeş yer alıyor.

Üç kardeş, babaları Abdulbaki Elhüseyni’nin 12 Temmuz 2023 tarihinde ölmesinin ardından cemaati “eş şeyhlik” denilen bir sistem ile yöneteceklerini açıklamıştı.

3+1 EV VERİLECEK

Menzil şeyhlerinin yakınları olan Mahsun, Muhammed Emin, Suadet ve Mesude Elhüseyni de deprem konutu çıkan diğer “şanslı” isimler oldu. Bu isimlerin tamamına 3+1 ev verilecek.

Öte yandan deprem konutu çıkan Menzil şeyhlerinden Muhammed Saki Elhüseyni’nin İstanbul Fatih’te bir kuyumcu dükkanı da var.