Özgür Özel’den muhalefete: Biz 2019’da iktidarı dengeledik, bunun yolu yine yerel seçimler Özgür Özel’den muhalefete: Biz 2019’da iktidarı dengeledik, bunun yolu yine yerel seçimler

Yerel seçimlere doğru gözlerin çevrildiği İstanbul’da partilerin adayları belli oldu. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP ile MHP’nin ortak adayı Murat Kurum’un favori olduğu yarışta Yeniden Refah Partisi Mehmet Altınöz ile DEM Parti de Meral Danış Beştaş ile sahada olacak. Muhalefet cephesinde hem Yeniden Refah Partisi hem de DEM Parti’nin aday çıkarması olumlu değerlendirilirken, AKP’nin seçim hesapları da belli oldu.

Gazete Duvar’ın kulis haberine göre, AKP’liler İYİ Parti’den CHP adayına gelmeyecek oyla Yeniden Refah’tan AKP’ye gitmeyecek oyun aynı olduğunu düşünüyor. Bu nedenle iktidara göre İstanbul seçiminde sonucu DEM Parti adayının alacağı oy belirleyecek.

Kulislere göre İstanbul’da İYİ Parti adayının bu yarışa çok fazla etki etmeyeceği değerlendiriliyor. İktidar cephesinde ise hesaplar farklı. Yeniden Refah Partisi’nin genel seçimde İstanbul’da aldığı yüzde 3 oyu aday çıkararak AKP’nin rakibine dönüştüğü için alamayacağı, muhafazakar seçmenin Yeniden Refah’ın kaybettirecek rolünü asla kabul etmeyeceği savunuluyor. Öyle ki Yeniden Refah adayının yüzde 1 oy alamayacağı söyleniyor. AKP’lilere göre İYİ Parti’den CHP adayına gelmeyecek oyla Yeniden Refah’tan AKP’ye gelmeyecek oy aynı aynı olacak. İktidar bu nedenle İstanbul seçiminde sonucu DEM Parti’nin belirleyeceğini düşünüyor.

‘BU İLÇEYİ KAZANAN İSTANBUL’U ALIR’

Öte yandan AKP, İstanbul seçiminde bir ilçenin önemine dikkat çekiyor. “Esenyurt’u kazanan İstanbul’u kazanır” diye düşünen AKP, Kürt seçmenin çoğunlukta olduğu ilçede Mardinli Hamit Öncü’yü aday gösterdi. 2019 seçimlerinde Ardahanlı Kemal Deniz Bozkurt ile seçimi kazanan CHP’nin ise adayını değiştirmesi sürpriz olmayacak. CHP’liler Esenyurt’taki aday tercihinin büyük önem taşıdığını söylüyor.