Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed İl Örgütü, Kurban Bayramı vesilesiyle Kürt siyasetçi Vedat Aydın’ın Sûr (Sur) ilçesinde bulunan Mardin Kapı Mezarlığı’ndaki mezarını ziyaret etti. 

Anmaya, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEM Parti milletvekilleri Adalet Kaya, Meral Danış Beştaş ve Kürt Siyasetçisi Gültan Kışanak katıldı.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunun ardından söz alan DEM Parti Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, Vedat Aydın cinayetinin ardından 33 yılın geçtiğini hatırlatarak,  “Bu cinayetlerin aydınlatılmaması ardında nasıl karanlık bir zihniyetin olduğunu gösteriyor” dedi. 

'ONURLU BİR BARIŞ' 

Ardından konuşan Vedat Aydın'ın kardeşi Veysi Aydın, bu Kurban Bayramı’nda onurlu bir barış dilediklerini belirterek, "Kürt halkının mücadelesi bugün çok önemli bir noktada. Artık kan dursun. Onurlu bir barış sağlansın" diye belirtti. 

'ÖNCE ÖLDÜREN SONRA AKLAYAN ZİHNİYET' 

DEM Parti Erzirom Milletvekili Meral Danış Beştaş ise Tahir Elçi davasında sanık polislere verilen kararı hatırlatarak, “Bu güne kadar katledilen arkadaşlarımızı ‘bilinmeyen bir kurşun öldürdü’ diyemezler. Daha 3 gün önce Tahir’in katillerine beraat kararı verdiler. Önce öldüren, sonra onları aklayan aynı zihniyetin farklı parçalarıdır. Bu gün AKP’dir yarın başka bir parti olabilir. Ama Vedat Aydın katledildiğinde iktidarda olanlarla, Tansu Çiller ile bugün AKP’nin hiçbir farkı yok” ifadelerini kullandı. 

Avrupa Konseyi’nden Ankara’ya Kavala ve Demirtaş çağrısı Avrupa Konseyi’nden Ankara’ya Kavala ve Demirtaş çağrısı

Kürt siyasetçi Gültan Kışanak ise mezarlığa karanfil bırakırken, "Vedat Aydın karanlık bir dönemde katledildi. Hepimizin umudu bir gün buraya gelip aydınlık günlerin müjdesini vermek. Vedat Aydın bunu hak ediyor" dedi. 

Anma, okunan duaların ardından sona erdi.