“Kimse Kürtlerle arama giremez” sözleriyle gündeme gelen CHP’nin adayı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ben Türklüğüme hayranım. Ben onunla coşuyorum, doyamıyorum. Ama aynı zamanda bu toprakların Kürtlerine de Kürtçe’sine de zılgıtına da türküsüne de hayranım. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Bunu yaşamayan hissetmeyen yoksul fakir kupkurudur. Ben yemyeşilim” dedi.

Medyascope’un sorularını yanıtlayan İmamoğlu, DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarmasını değerlendirdi. İmamoğlu, “Siyaseten DEM Parti’ye oy verebilirler ama İstanbul’da da memnun oldukları, 650 bin insana Annekart dağıtan, 100 bin gence burs dağıtan Ekrem İmamoğlu’na oy verebilirler. Onların o özgür iradesiyle benim bağım arasına kimse giremez, giremeyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, DEM Parti ile CHP’nin ittifak yapmadığını, kent uzlaşısı bağlamında Esenyurt üzerinde anlaştıklarını söyledi.

‘KURUM, İSTANBUL’U BİLMİYOR’

22 yaşında girdiği cezaevinden 52 yaşında çıktı 22 yaşında girdiği cezaevinden 52 yaşında çıktı

AKP’nin İBB Başkan adayı Murat Kurum’a neden “acemi aday” dediğini anlatan İmamoğlu, “Saygısızlık yaptığımı asla düşünmüyorum. Acemi sıfatı bir tespit, bir alay değil. Dersine iyi çalışmamış. Ben İstanbul’a ilgisi olduğunu da düşünmüyorum. Semt isimlerini şaşırmıyor, bence bilmiyor. İstanbul’la bir bağı yok, kendi yaşam geçmişine de baksanız bu tespitli zaten, yok. Eğitimi, yaşamı, vakit geçirdiği vs. gibi bir durumu yok” diye konuştu.

CHP lideri Özgür Özel ile uyumlu bir şekilde çalıştıklarını belirten İmamoğlu, “Bir kere biz hiç kimsenin tahmin edemeyeceği seviyede saygı, sevgi, samimi, adanmışlık, içtenlik duygularını kapsayan bir diyalog içindeyiz. Bizim Sayın Genel Başkanımızla aramızda hiç kimse yok. O bakımdan çok memnunum ve çok razıyım. Eğer ben bir konuda bir şey sormam gerekiyorsa tabii ki ben 

İmamoğlu şöyle devam etti:

“Ben Türklüğüme hayranım. Ben onunla coşuyorum, doyamıyorum. Ama aynı zamanda bu toprakların Kürtlerine de Kürtçe’sine de zılgıtına da türküsüne de hayranım. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Bunu yaşamayan hissetmeyen yoksul fakir kupkurudur. Ben yemyeşilim.”