Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilmesine ve Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına rağmen cezaevinden tahliye edilmeyen Can Atalay için formül bulunduğu iddia edildi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, önceki gün bir araya gelerek bu konuyu ele aldı. Atalay dosyasındaki yargı krizinin çözülmesi için CHP, DEM Parti, TİP, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, EMEP, Demokrat Parti ve DEVA Partisi, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti.

PLAN İŞE YARARSA…

Formüle göre Yargıtay’ın Atalay kararı TBMM Genel Kurulu’nda okutulacak ve Atalay’ın milletvekilliği düşürülecek. Bu aşamadan sonra Atalay’ın avukatları AYM’ye “Milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali” için başvuruda bulunacak.

AYM, DÜŞME KARARINI KALDIRIRSA KARAR DOĞRUDAN TBMM’YE GELECEK 

AYM geçmişte CHP’li Enis Berberoğlu ve DEM Parti’li Ömer Faruk Gergerlioğlu kararlarında olduğu gibi düşme kararını kaldırırsa, bu karar doğrudan TBMM’ye gelecek. TBMM de Atalay’ın milletvekilliği statüsünü iade edecek. Atalay, dokunulmazlık kazanacağı için tahliye edilecek. TBMM’de yemin edip çalışmalara katılacak.

Enis Berberoğlu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu için bu süreç çalıştı. İki isim de AYM tarafından verilen “hak ihlali kararı’’ ile TBMM’ye katılabilmişti.