Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı Mahallesi'nde partisinin seçim bürosu açılışına katıldı. Açılış önce Hatimoğulları ve beraberindekiler ilçeye bağlı Karaduvar Mahallesi'nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Arap Alevi halkının yoğun bulunduğu esnaf ve halk, heyeti coşkuyla karşılayarak 31 Mart seçimlerinde oylarını DEM Partiye vereceklerinin sözünü verdi. Daha sonra ise Hatimoğulları, Kazanlı Mahallesi'ne geçti. Kazanlı Arap Alevi halkı, heyeti alkış ve halaylarla karşıladı. Ardından Arap Alevi halkı kültürüne ait tütsü yakıldı ve ardından seçim bürosunun olduğu yere doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte halk alkışlarla destek verdi. Seçim irtibat bürosu açılışı öncesi Arap Alevi halkı Hatimoğulları ve beraberindeki heyeti davul zurna eşliğinde halaylarla karşıladı.

'31 MART KARDEŞLİK HALAYINA DURACAĞIZ'

DEM Parti Akdeniz Eşbaşkan Adayı Nuriye Arslan, açılışa gelen kitleyi selamlayarak, kendilerine dönük algı operasyonlarına tepki göstererek, "İşte bu günlerde algı operasyonlarını sürdüren zihniyetin korkusu belli oldu. Buradaki birliktelik, buradaki renklilik, buradaki inançlar mevcut yönetimi sarstı ve kaybettiğini anladı. Bunun içindir ki bu kaç gündür bize algı operasyonu yürütmeye çalışıyor. Ama bizden buradan onlara sesleniyoruz: Diyoruz ki yıllardır bizim partimize karşı algı operasyonlarını yürüttünüz ama başaramadığınız en önemli şey halkların kardeşliğini parçalayamadınız. Bunu başaramayacaksınız. Onların oyunları olabilir. Ama bizim de kardeşlik birlikteliğimiz bu oyunları boşa çıkaracak ve 31 Mart'ta tüm kardeşlik duygularımızla halaya duracağız diyorum" diye konuştu.

'BUNLARI GÖNDERELİM'

Arslan ardından konuşan DEM Parti Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Adayı Hoşyar Sarıyıldız, etkinliğe katılan kitlenin kendilerine güç verdiğini ifade etti. Halkları birbirine düşürüp, kırdırtmak isteyenlere buradaki kitlenin güzel bir cevap verdiğini belirten Sarıyıldız, "Bizim görmek istediğimiz resim bu. Sizin görmek istediğimiz görüntü bu. Halayın başında Arap'ın, halayın ortasında Kürt'ün, halayın sonunda Türk'ün olduğu, özgürlük halaylarında buluştuğumuz, horonlarda tepiştiğimiz, zılgıtlarda buluşmak istediğimiz görüntü bu, var olun, sağ olun. Hoş geldiniz. Biliyorsunuz elimizde tarihi bir seçim var. Sizler buradan güzel bir mesaj verdiniz, bunlar sandığa yansıyacak. Ama biz şunu tekrar hatırlatmak istiyoruz. Karşımızda siyasi partilerin yarıştığı bir seçimin mi ötesinde tarihi bir yol ayrımındayız. Ya yolsuzluğa, hırsızlığa, vurguna, talana da durmayacağız. Ya da hep birlikte bu çürümüşlüğe bir ses vereceğiz Sağ olun, var olun. Bunları gönderelim. Hep birlikte gönderelim" dedi.
 

'HAYDİ ORADAN'

Sarıyıldız ardından ise Hatimoğulları, kitleye seslendi. 31 Mart Yerel seçimlerine değinen Hatimoğulları, "Evet bizler 2024 yerel seçimlerine hazırlanırken Akdeniz'in tam da DEM Parti'nin programında olduğu gibi bütün farklı halkların ve inançların bir arada barış ve huzur içinde yaşayabildiği Akdeniz Belediyemizi yeniden ait olduğu ortak yaşam kentine hep beraber çevirmeye var mıyız? diye sordu. Kitle ise "Varız" diye yanıt verdi. Tayip Erdoğan'ın devletin tüm olanaklarını seferber ederek seçim kampanyası yürüttüğüne işaret eden Hatimoğulları, Erdoğan'ın "Her kim mezhebi kimliği üzerinden siyaset yapıyorsa, bu ülkenin iyiliğini istemiyor demektir. Her kim bölgecilik yapıyor, insanları etnik kökenine göre ayırıyorsa bu milletin huzurunu istemiyor demektir" sözlerine atıfta bulunarak, "Haydi oradan" ifadelerini kullandı.

'EMELİLER ERDOĞAN'A OY VERECEK Mİ?'

Hatimoğulları, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sen insanlar arasında ayrımcılık yaptın bugüne kadar. Sen insanların farklı etnik gruplarından dolayı ayırdın. Biz de DEM Parti olarak ve biz olarak tıpkı Akdeniz ilçesinde olduğu gibi Toroslar'ın barış ve kardeşlik kokan Akdeniz ilçesinde olduğu gibi halkların kardeşliğini gel burada gör gör. Ve yine şu sözleri miting meydanlarında söylemekten hiç hicap duymuyorlar. Bakın bu ülkeyi 22 senedir kendileri yönetiyor. Ama sanki kendileri muhalefetteymiş gibi yaşanan ekonomik kriz hakkında konuşuyorlar. Diyor ki, 'emekliler diyor, evet, zorluk çekiyor ama çok çalışıp onların maaşını arttıracağız' diyor. Bu ülkede  16 milyon emekli var. 16  milyon emekli tek bir ağızdan diyor ki; 'bu hayat pahalılığına karşı bu yoksulluğa karşı bu kira ödeyemeyecek dereceye gelmiş olan biz insanlara bizim taleplerimiz var' Bunlara karşı. Talepleri neydi? Ücretlerinin maaşlarının emekli maaşının biraz daha yükselmesiydi. Ama bunu yapmadı. Şimdi zaten promosyon verecek olan bankalara diyor ki biz promosyonu erken verin. Bunu da seçim propagandası olarak onlar kullanıyor. Ben o aramızdaki emekli kardeşlerime soruyorum; Erdoğan'a ve partisine bizleri bu kadar yoksul bırakana, emekliyi bu hale getirene oy verecek miyiz değerli arkadaşlar? Kitle (hayır) dedi."

'SANDIĞA GÖMECEĞİZ'

Tarım bölgesi olan Çukurova'nın iktidarın yürüttüğü tarım politikaları nedeniyle bitirildiğini vurgulayan Hatimoğulları, "Bizler artık ürünlerimizi sattığımız zaman masrafımızı bile çıkaramaz bir hale geldik. Bizleri bu açlığa, bu yoksulluğa, bu hayat pahalılığına mahkum edenleri 31 Mart'ta sandığa gömecek miyiz hep beraber?" diye kitleye sordu. Kitle ise Hatimoğullarına; "Gömeceğiz" diye cevap verdi.

'DEPREMDE BİZLERİ ÖLÜME TERK ETTİLER'

Hatimoğulları, Mereş merkezli depremler sonrası Mersin'in depremzedelere büyük bir ev sahipliği yaptığını ve halk dayanışmasının sergilendiğini dile getirdi. Deprem sonrası iktidarın tutumuna dikkat çeken Hatimoğulları, "Bizleri ölüme terk eden, evlerimiz yıkıldığı zaman o enkaz altında bizler o duyduğumuz çığlıkları, beni kurtarın çığlıklarını biz asla unutmayacağız. İşte o zamanda iktidar yoktu. Ama şimdi Hatay'a, Maraş'a dönüp baktığımızda iktidar oradaki enkazı kaldırmak için kendi yandaşlarına ihale ettiği her şeyi, o iş makinalarını getirdiler ve şimdi sözüm ona enkaz kaldırıyorlar. Ama bizim canlarımız o depremde yaşamını kaybetti. Geri kalanlara da sizler sahip çıktınız. Öncelikle depremde yaşamını kaybeden bütün canlarımızı eminim burada bulunan birçok arkadaşımızın da yakın akrabaları da vardır yaşamını kaybedenler. Hepsini saygıyla anıyorum. Onları asla unutmayacağız" diye konuştu.

'ÇALMADAN DURAMIYORLAR'

AKP'li Akdeniz Belediyesi'ne değinen Hatimoğulları, "Akdeniz'de yaşayan değerli halklarımız Arap'ıyla, Kürt'üyle, Türk'üyle depremzedelere ellerimizi açtığımız için, onlara ev sahipliği için sizlere de sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Değerli arkadaşlar Akdeniz Belediyesi 2019 yine seçim hileleri ve hurdalarıyla ki biliyorsunuz saraydaki çalmaya o kadar alışmış ki seçimlerde çalmadan duramıyorlar. 2019 seçimlerini çözüm ona kazandılar. Akdeniz'e ne kazandırdılar? Borç kazandırdılar. Hizmetsizlik kazandırdılar. Akdeniz'de istihdam alanı yarattılar mı? Hayır. Akdeniz'in sizin hakkınız olan bütçesini kendi cepleriyle ve yandaşlarıyla yediler. Bakın zannetmeyin ki bir tek Akdeniz'de öyle yapıyorlar. Bunlar her yerde çalmaya ve çırpmaya alışmışlar. Bunlar çalmadan çırpmadan o gün evlerine giremezler. O gün evlerine girerlerse çalmadan çırpmadan uyuyamazlar. Ve bakın 136  milyonluk bütçenin neredeyse 36 milyonumu sadece araç kiralamaya vermişler. Akdeniz Belediyesi'nde. Akıl fikir var. 36  milyona yakın bir parayla siz hangi araçları kiraladınız? Kiraladığınız araçlar neredeydi? Akdeniz halkına nasıl bir hizmet yaptı? Bizler işte bu hırsızlara, oyumuzu çalanlara, oyumuzu çalmakla yetinmeyip belediyenin kasalarını çalanlara hep birlikte 31  Mart'ta büyük bir ders vermeye hazır mıyız?" diye sordu.

DEM Parti olarak ilk iş belediyeleri halkla birlikte yöneteceklerini belirten Hatimoğulları, DEM Parti'nin halkçı, kadın özgürlükçü ve ekolojik bir belediyecilik anlayışını hayata geçirmiş bir parti olduğunu sözlerine ekledi. Hatimoğulları, "Ve sevgili kadınlar bu toplumun yarısı bizleriz. Bizler dört partide eş başkanlık ve eşit temsiliyeti önemseyerek kadınların siyaset sahnesinde ana faktör olarak mücadele vermeleri düşüncesini yaşama geçiren bir siyasi partiyiz. Ve bakın bizler Akdeniz'de belediyeyi kazandığımızda yapacağımız ilk icraat kadınlara yönelik hizmet alanlarını yaratmak. Zaten vardı biliyorsunuz. Ama onları biz daha sonraki süreçte kayyımcı anlayışın ortadan kaldırdığı geleneği bizler yeniden burada yaratacağız. Ne yapacağız kadınlar için? Kadınlar için danışma merkezleri, hukuk, psikolojik sağlık açısından danışma merkezlerimizi, bütün belediye de Akdeniz Belediyemizde de oluşturacağız" dedi.

'İRADEMİZİ ÇALMALARINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

Hatimoğulları 31 Mart gününe işaret ederek, halka sandıklara ve iradelerine sahip çıkmaya, DEM Parti'ye oy vermeye çağırdı. Hatimoğulları, "Sizler çok önemli bir ricada bulunacağız. Lütfen seçim günü sandıklara sımsıkı sahip çıkalım. Bizler bu sayılı günler kalmış biliyorsunuz seçimlere. Zaten gece demeden gündüz demeden, alanlardan, meydanlarda çalışacağız. Hiç gitmediğimiz ailelerimizi lütfen en kısa süre içerisinde ziyaret edelim, telefon edelim, oylarımızı neden DEM Parti'ye neden vermeleri gerektiğini tek tek anlatalım. Gece demeden, gündüz demeden, saatler kalan bu seçimlere hep birlikte bütün halklar olarak Akdeniz'in bütün halkları olarak, DEM Parti'nin ortak zaferimiz için, halkların ortak zaferi için hep beraber çalışacak mıyız hep beraber? Ve değerli arkadaşlar seçim günü elbette ki çok önemli. Seçim günü sandıkları sımsıkı koruyacağımızı söyledik. Bu konuda sevgili gençlerden özel olarak destek istiyorum. Onun altını buradan bir kez daha çizmek istiyorum. Genç kadınlar, gençlerin tamamı hepinizden güçlü bir destek istiyoruz. O gün sandıklarda oyumuzu, irademizi, çalmalarını asla müsaade etmeyeceğiz. Böylesi büyük bir zaferi korumak üzere hepimiz görev alacak mıyız değerli arkadaşlar" ifadelerini kullandı.

'GELİN SAHİP ÇIKIN'

Hatimoğulları son olarak ise tüm halka şu çağrıyı yaptı: "Geleceğimizi karartanlar, bizler hakkında ayrımcı politikalarını güdenler, bizlere yok sayanlar, Alevileri yok sayanlar, onların inançlarını görmezden gelenler, Kürt'ü yok sayanlar, onların taleplerini görenlere bizler 31 Mart'ta hep beraber çok güçlü bir yanıt vereceğiz değerli arkadaşlar. Türkiye'nin geleceği için Türkiye'nin üzerindeki bu karabasan gibi tepemizde çöreklenmiş olan bu iktidara en büyük dersi 31 Mart seçimlerinde hep beraber verecek miyiz? Emin olun değerli halkımız. Bu kadar açlıkla, yoksullukla mücadele eden bizler elli milyona yakın insan açlık ve yoksulluk sınırında yaşıyor bu ülke. Ayrıntılığa maruz kalıyor. Kadınların yaşam tarzlarına karışılıyor. Toplumun yaşam tarzına karışılıyor. Yediğime içtiğime karışılıyor, giydiğine karışılıyor. Bu iktidara biz öyle büyük bir ders vereceğiz ki; bu iktidar genel seçimleri nasıl kaybedeceğinin bu yerel seçimlerde bir kez daha görecek. Ve bunun için değerli arkadaşlar, gece demeden, gündüz demeden, hep beraber çalışacağız. Akdeniz'i mutlaka ve mutlaka değiştireceğiz. Akdeniz'e Akdeniz halkının ortak iradesi elbette bu seçimlerde gelecek. Bundan hiç şüphemiz yok. Bu vesileyle değerli arkadaşlar. Diyoruz ki eş başkan adaylarımıza ve belediye meclis üyelerimizin etrafında onları sahiplenerek sımsıkı kenetlenerek hep beraber 31 Mart zaferinde belli bir çay içmeye hazır mıyız? Evet buradan saray duysun. DEM  gelecek devran dönecek. Devran dönecek DEM gelecek. DEM her türlü gelecek, her türlü bu da onlara dert olsun. Ve 31 Mart'ta otuz bir Mart'ta Çukurova'nın incisi Akdeniz'den, onlara büyük bir ders vermeye, onları 31 Mart'ta seçimlerinde sandıkta gömmeye burada ara hep beraber sözleşeceksek eğer son sözümüz şu olsun, yolumuz açık olsun. Hızır yar ve yardımcımız olsun."

Konuşma sonrası büro açılışı  büyük bir coşkulu ile gerçekleştirildi.

İFTAR YEMEĞİ PROGRAMINA KATILDILAR 

Hatimoğulları daha sonra Akdeniz ilçesine bağlı Şevket Sümer Mahallesi’nde bulunan DEM Parti Akdeniz ilçe binası önünde verilen iftar yemeği programına katıldı. Programa milletvekilleri Perihan Koca ve Ali Bozan, DEM Parti Mersin İl Eşbaşkanları Bedriye Kuş ve Reşat Aşan, DEM Parti Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız’ın yanı sıra binlerce kişi katıldı.

İftar yemeği öncesi söz alan Hatimoğulları, her dönemde olduğu gibi bu mübarek Ramazan ayında da iktidarın savaş politikalarına karşı barış çağrısı yaptıklarını belirterek, “Buradan barışa olan sevdamızı, tutkumuzu bir kez daha dile getiriyoruz” dedi. Bu iftar yemeğinin aynı zamanda bir dayanışma yemeği olduğunu aktaran Hatimoğulları, “İçerisinden geçtiğimiz süreç o kadar zor bir süreç ki bugün yoksulluktan iftarını açamayacak çok büyük bir kitle var. Bizleri bu kadar yoksulluğa mahkum eden bu anlayış kalkıp İslami değerleri kullanarak siyaset yapmaya kalkışmaktadır. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diyordu Hz. Muhammed, bu sözleri saraydakilerin hatırlaması lazım. Lüks ve şatafat içerisinde yaşarken insanları yoksulluğa mahkum eden, açlığa mahkum edenler bizden değildir. Biz barış talep ettikçe bize savaşı ve silahları dayatanlar bizden değildir. Biz barış, kardeşlik ve eşitlik deyince bize savaş zirveleri yapanlar bizden değildir. Bizden olmayanlara bu Ramazan ayında en büyük mesajımız: Biz bu ülkede barışı, kardeşliği, eşitliği tahsis etmek üzere elimizden gelen gayreti hep beraber vereceğiz” ifadelerini kullandı.