Kılıçdaroğlu: Nasıl olur da dere kenarlarına yapılaşmaya izin verilir

Bozkurt'u ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Bu selin geldiği belli, yağmurun yağdığı belli. Nasıl olur da bu gerçekler bilindiği halde dere kenarlarına yapılaşmaya izin verilir" dedi.

Kılıçdaroğlu: Nasıl olur da dere kenarlarına yapılaşmaya izin verilir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte selin vurduğu Kastamonu'nun Bozkurt ilçesini ziyaret etti. Selden zarar gören sokak ve caddelerde incelemelerde bulundu.

Arama ve kurtarma ekipleri ile vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Kılıçdaroğlu, yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, incelemeleri sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile karşılaştı. Soylu, Kılıçdaroğlu'na selde kaybolan ve hayatını kaybedenler ile yıkılan ve zarar gören binalara ilişkin bilgi verdi.

Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık'ı belediye binası önünde ziyaret eden Kılıçdaroğlu, ilçedeki zararın giderilmesi için her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Yanık, Kılıçdaroğlu'na "HES'in patladığı" iddialarının doğru olmadığını söyledi.

SOYLU, RAKAM KONUSUNDA BİLGİ VERMEDİ

Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına açıklama yaparak, "Sayın İçişleri Bakanı ile görüştük; henüz ulaşamadıkları ihbar edilen kayıplar olduğunu söyledi. Son rakam konusunda da 'Biz zamanı geldiğinde veriler elimize ulaştığında kamuoyunu bilgilendiriyoruz' dedi. Belediye başkanımızla da görüştük. Bozkurt belediye başkanımıza elimizden gelen her türlü yardımı yaptığımızı, bir talebi olduğunda bunu karşılayacağımızı, belediye başkanlarımızın burada olduğunu ifade etti belediye başkanımız da" dedi.

"BU ÇOK ACI BİR ŞEY"

Kemal Kılıçdaroğlu, felaketten sonra önlem almanın herkesin görevi olduğunu kaydederek "Önemli olan felaketin geleceğini bilerek önlem almaktır. 2019 yılında bu bölge için taşkın sel raporu hazırlanmış. Bu bölgede ciddi taşkın sellerin geleceği bilindiği halde ciddi bir önlemin alınmaması devletin iyi yönetilmediği anlamına gelir. Bir başka önemli konu dere kenarlarında yapılaşmaya izin vermemek lazım. Dere kenarlarında yapılaşmaya izin verirseniz; gördüğünüz gibi 8 katlı bina çökmüş, yurt binası çökmüş, diğer binalarda hasarlar var. Bu selin geldiği belli, yağmurun yağdığı belli. Yüz yıllardır bu gerçeği aslında bütün Karadeniz yaşıyor. Nasıl olur da bu gerçekler bilindiği halde dere kenarlarına yapılaşmaya izin verilir. Bu çok acı bir şey. Bundan ders çıkarmalıyız. Belediye başkanı arkadaşlarımızın ders çıkarması lazım. Ben özellikle sayın belediye başkanına da bu tür yapılaşmalara izin vermemeleri konusundaki düşüncelelerimi açıkladım" diye konuştu.  

"YARALARIMIZI MÜŞTEREK SARIYORUZ"

Kılıçdaroğlu, ilçe halkına geçmiş olsun dileğinde bulunarak, "Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımızı müşterek sarıyoruz. Bir felaketle karşı karşıyayız doğru. Bu yaraları sarmak için 'A' partisi 'B' partisi diye bakmıyoruz biz. Kim olursa olsun; ülkemizde yaşıyorsa birlikte yaşıyorsak dolaysıyla bir sorunla karşılaşmışsak ve o sorunu çözmek hepimizin ortak görevi olmak zorundadır. Sayın belediye başkanı da bunu doğru kabul etti. Ben tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnşallah Türkiye gerekli önlemleri zamanında alır, felaketle karşılaşmadan gerekli önlemleri alır ve can kaybı yaşamayız. En büyük arzumuz en büyük dileğimiz bu. Türkiye'nin gerçek anlamda iyi yönetilmesi gerekir. Bu konuda herkesi duyarlılığa davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER