Batman Cezaevi’ndeki tutukluların bir kısmı çevre illere sevk edildi

BATMAN – Batman M Tipi Cezaevi’ndeki tutukluların isyan başlatması ardından müdahale gerçekleşirken, tutuklulardan bir kısmının çevre illerdeki cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

Batman Cezaevi’ndeki tutukluların bir kısmı çevre illere sevk edildi

Batman M Tipi Cezaevi’nde infaz yasasından ayrı tutulan tutuklar akşam saatlerinde çıkardığı isyan ile  birden fazla koğuşu ateşe verdi. Koğuşların ateşe verilmesi ile birlikte tutuklular "isyan" sloganları atarken, sloganlar cezaevi çevresinden de duyuldu. İsyanın başlaması ile birlikte cezaevine çok sayıda ambulans, itfaiye sevk edilirken cezaevi çevresi ise çevik kuvvet ve özel harekat polisleri ile ablukaya alındı.

TUTUKLU YAKINLARI CEZEVİNE AKIN ETTİ


İsyanın kent merkezinde duyulması ile tutuklu yakınları cezaevine akın etti. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar cezaevi önünde bekleyen yurttaşlar yetkililerin açıklama yapmasını istedi. Tutuklu yakınlarına herhangi bir açıklama yapılmazken gecenin ilerleyen saatlerinde cezaevinden dumanların yeniden yükselmesi ile kimi yurttaşlar olayı alkış ve ıslıklar ile protesto etti. Saatler ilerledikçe cezaevine çevre illerden çok sayıda cezaevi aracı sevk edildi.  

Koğuşlarda çıkan yangın söndürülürken,  tutuklulara da biber gazıyla müdahale edildi. Yangının söndürülmesinin ardından kimi tutukluların çevre illerdeki cezaevlerine sev edildiği öğrenilirken, Halkların Demokratik Partisi(HDP) tutukluların sağlık durumunu kontrol etme talebinde bulundu.

Yapılan başvuruya yanıt verilmezken cezaevi önündeki kalabalığın büyük bir kısmı dağıldı, kimi ailelerin bekleyişi ise sürüyor.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, Batman M Tip Cezaevi'nden çıkan isyana ilişkin açıklama yaptı.

Başsavcılık yaptığı açıklamada "Batman M Tipi Cezaevi’nde yaşanan olay kontrol altına alınmış olup olayda herhangi bir yaralanma veya can kaybı bulunmamaktadır" denildi.(Batman/MA)

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 01:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER