Çerkesler, Sürgünün 150. Yılında Rusya’yı Protesto Edecek

1763-1864 Süreci boyunca Rusya Çarlığı'nın Çerkesya'yı işgaline karşı direnen ve bu mücadele esnasında bir milyondan fazla insanını kaybederek Osmanlı Devleti'nin topraklarına sürgün edilen Çerkesler, sürgünün ve işgalin 150. yıldönümünde...

Çerkesler, Sürgünün 150. Yılında Rusya’yı Protesto Edecek
1763-1864 Süreci boyunca Rusya Çarlığı'nın Çerkesya'yı işgaline karşı direnen ve bu mücadele esnasında bir milyondan fazla insanını kaybederek Osmanlı Devleti'nin topraklarına sürgün edilen Çerkesler, sürgünün ve işgalin 150. yıldönümünde Çarlık Rusyas’ının günümüzdeki varisçisi Rusya Federasyonu'nu protesto etmeye hazırlanıyor.

21 Mayıs 1864 tarihi Dünya üzerindeki bütün Çerkesler tarafından, ''soykırım ve sürgünü temsil eden'' gün olarak kabul ediliyor ve her yıl Mayıs ayı içerisinde Çerkesler değişik programlar ile atalarının yaşadığı bu trajediyi anma programları düzenliyor. İstanbullu Çerkesler de işgal ve sürgünün 150. yılında Rusyayı protesto edecek. Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed) tarafından yapılan açıklamaya göre, 21 Mayıs 2014 Çarşamba akşamı 20.00'da Galatasaray Lisesi önündeki buluşmadan sonra, Rusya Federasyonu'nun İstanbul'daki konsolosluğu önünde 21.00'da protesto ve basın açıklamasından oluşan bir program gerçekleştirilecek. Bu programda konsolosluğa siyah çelenk bırakılacak, Çerkesce ağıtlar söylenecek, şiirler okunacak, yapılan basın açıklaması ile Çerkeslerin ''150 yıl önce yaşanan soykırım ve sürgünü unutmadığı'' vurgulanacak. Ayrıca programda katılımcılar, sürgün ve soykırımın 150. yılı olması nedeniyle 150 meşale taşıyacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER