AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Isparta'da konuştu. "Yerel yönetim seçimlerine gidiyoruz. Bugün de hayat pahalılığıyla ve onun bir sonucu olan sabit gelirli insanlarımızın refah kaybıyla sınanıyoruz" diyen Erdoğan yoksulluğu dile getirenleri "Morali çökertme taktiği" ile suçladı. Erdoğan "Milli gelirimiz, istihdamımız, üretimimiz ihracatımız tarihimizin en yüksek seviyesinde. Enflasyon düştükçe ekonomideki olumlu tablonun getirilerini çalışanlarımıza ve emeklilerimize daha iyi yansıtma imkanı bulacağız" vaadinde bulunsa da Merkez Bankasının Piyasa Katılımcıları Anketi'nde bile yıl sonu enflasyon beklentisi yükselmiş durumda.

"HAYAT PAHALILIĞI SONUCU SABİT GELİRLİ İNSANLARIN REFAH KAYBIYLA SINANIYORUZ"

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Yerel yönetim seçimlerine gidiyoruz. Bugün de hayat pahalılığıyla ve onun bir sonucu olan sabit gelirli insanlarımızın refah kaybıyla sınanıyoruz. Bunların da üstesinden geleceğiz. Uyguladığımızın programın sonuçlarını bu yılın yarısı itibarıyla görmeye başlayacağız. Esasen genel ekonomik göstergelerimiz gayet iyi. Milli gelirimiz, istihdamımız, üretimimiz ihracatımız tarihimizin en yüksek seviyesinde. Enflasyon düştükçe ekonomideki bu olumlu tablonun getirilerini çalışanlarımıza ve emeklilerimize daha iyi yansıtma imkanı bulacağız. Bunun dışındaki palavara sakın ha kanmayın."

"Güvensizliğin istikrarsızlığın programsızlığın plansızlığın kol gezdiği bir ülkede herkes kaybeder, en çok çalışanlar ve emekliler kaybeder."

"Güven ve istikrar iklimini muhafaza ederek diğer faktörler ne olursa olsun ülkemizin hedeflerinden sapmasına asla izin vermedik. Dışarda ve içerde ne yaşarsak yaşayalım milletimizin işini aşını huzurunu güvenliğini koruma kararlılığımızdan asla geri adım atmıyoruz." 

CHP lideri Özel: Böyle giderlerse erken seçim yakın CHP lideri Özel: Böyle giderlerse erken seçim yakın

"Her kim bu ülkenin yandığını bittiğini çöktüğünü iddia ederek etrafına umutsuzluk saçıyorsa kafasında başka hesap vardır. Milletimizin moralini çökertme taktiği uyguluyorlar. Bu milletin morali en zor şartlarda verdiği milli mücadelede çökmedi."

"İnsansız Hava Aracı teknolojisinde dünyanın ilk 3 ülkesinden biriyiz. Milli savaş uçağımız KAAN'la 5. nesil uçak yapabilen dünyadaki 4 ülkeden biri olduk."

"DESTE DESTE DOLAR" SUÇLAMASI

Erdoğan konuşmasında CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'nu da hedef aldı: "Medeniyet içi boş kavgalarla kimseye faydası olmayan polemiklerle ülkenin vaktini ve enerjisini boşa harcayarak inşa edilmez geliştirilmez. Deste deste dolarla... Öyle mi? Nereye gidersin? İşte şimdi CHP'nin belediye başkan adayı deste deste dolarla seçim kazanmak isiyorlar."

ÇALIŞANLAR VE EMEKLİLER MİLLİ GELİRDEN EŞİT PAY ALAMIYOR 

Erdoğan, "Milli gelirimiz, istihdamımız, üretimimiz ihracatımız tarihimizin en yüksek seviyesinde" diyor. Peki veriler bize ne söylüyor? 

Türk İş'in şubat ayı verilerine göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması açlık sınırı ise 16 bin 257 liraya, yoksulluk sınırı 53 bin liraya dayandı. 

TÜİK’in verilerine verilerine göre Türkiye'de kişi başı milli gelir 13 bin 110 dolar. Ancak bu ortalama herkese eşit dağılmıyor. Örneğin milyonlarca asgari ücretli aylık 500 dolar (17 bin 2 TL), yıllık 6 bin dolar alıyor. Emekliler ise aylık 10 bin TL aylık ile sadece 300 dolar, yıllık ise 3 bin 600 dolar alabiliyor.

İŞSİZLİK YÜKSELDİ, KREDİ KARTI BORCU KATLANDI

Son verilere göre işsizlik oranı yüzde 21.4’ten 24.7’ye yükseldi. Sanayi yüzde 1’in altında yüzde 0.8 oranında büyüdü, tarım ise 0.2 oranında küçüldü. Büyüyen alanlar ise finans ve sigorta, inşaat ve hizmet sektörleri oldu.

2022 sonunda 452.5 milyar TL olan kredi kart borcu 2023 yıl sonunda 1 trilyon 155 milyar liraya yükseldi. Merkez Bankasının Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon beklentisi şubat ayında 42,96 iken mart anketinde yüzde 44,19 oldu.