Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Wan Şubesi, Cuma günü kente gelecek olan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mitingi için Artemêt ilçesindeki okulların fiili olarak kapatılmak istendiğini belirtti. 

Konuya ilişkin şube binasında düzenlenen toplantıda konuşan Şube Başkanı Murat Atabay, birçok okulda AKP’li adayların çocuklara ve öğretmenlere propaganda yaptığına dair şikayetler aldıklarını ifade etti. Atabay, miting öncesi okulların fiili olarak kapatılmak istendiğine dikkat çekti. 

‘OKULLAR FİİLİ OLARAK KAPATILIYOR’

Van Çarpanak Adası'ndaki kuşlar turizm tehdidi altında: 'Ekolojik denge bozuluyor' Van Çarpanak Adası'ndaki kuşlar turizm tehdidi altında: 'Ekolojik denge bozuluyor'

İlçedeki okul müdürlerinin toplantıya çağrıldığını ifade eden Atabay, “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı AKP seçim mitingi için Cuma günü taşımalı eğitim yapan okulların servislerinin o gün mitinge insan taşıyacağı ve bu sebeple taşımalı öğrencilerin okula getirilmeyeceği, okullardaki İŞ-KUR  personelinin mitinge zorunlu olarak katılacağı ve o gün okullara gelmeyeceği iletilmiş. Cuma günü öğleden sonra dersi olan öğretmenlerden isteyenlerin izinli sayılacağı, bu öğretmenlerin rapor almalarına gerek olmadığı, mitinge katıldıklarına dair bir fotoğraf göndermeleri gerektiği ve öğrencilerine de okula gelmemelerini söylemeleri gerektiği sözlü olarak iletilmiştir” bilgilerini paylaştı. 

‘SUÇ İŞLİYORLAR’

Bunun bir suç olduğunu ifade eden Atabay, “Sözlü talimatı verenler, bu talimatı öğretmenlere aktaranlar suç işliyorlar. O gün, öğrencilerine okula gelmemelerini söyleyecek ve mitinge katılım gerekçesi ile okullara mazeretsiz olarak gitmeyecek olan eğitim emekçileri de suç işlemiş olacaklar. Bir siyasi parti mitingi için eğitim emekçileri üzerinde baskı oluşturmak, çocukları eğitim öğretim hakkından yoksun bırakmak, eğitim emekçileri üzerinde mobbing oluşturarak mitinge katılmaya zorlamak kanunen suçtur. Yıllardır eğitim sistemini ve eğitim kurumlarını adım adım çöküşe sürükleyenler, kanunsuz talimatları yazılı olarak yazma cesareti olmayan ve bunu sözlü olarak aktaranlar, okullarımızı ve öğrencilerimizi seçim hesaplarına alet etmekten derhal vazgeçmelidir” diye konuştu.