DSÖ’nün wuhan raporunun taslak metni: Yarasalardan insanlara bulaşması yüksek ihtimal

Dünya Sağlık Örgütüne bağlı ekibin wuhan ziyaretinden sonra hazırlanan taslak rapor basına sızdı, virüsün insanlara ‘muhtemelen’ başka bir hayvan vasıtasıyla yarasalardan bulaştığı ifade edildi.

DSÖ’nün wuhan raporunun taslak metni: Yarasalardan insanlara bulaşması yüksek ihtimal

Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bağlı ekibin koronavirüs (Kovid-19) salgının ortaya çıktığı wuhan kentine yaptığı ziyaretin ardından hazırlanan taslak raporu basına sızdı. Raporda, virüsün insanlara ‘muhtemelen’ başka bir hayvan vasıtasıyla yarasalardan bulaştığı ifade edildi.

Dünyayı etkisi altına alan ve bugüne kadar 2 milyon 750 binden fazla kişinin canına mal olan Kovid-19 pandemisinin kaynağını bulmak üzere yürütülen Dünya Sağlık Örgütüne bağlı 13 kişilik bilim insanının wuhan'da gerçekleştirdiği incelemeye ilişkin taslak rapor basına sızdı.

BAŞKA BİR HAYVANDAN YARASALARA BULAŞMA İHTİMALİ

Virüsün nasıl yayıldığını içeren bu ihtimaller arasında bulunan ‘başka bir hayvan vasıtasıyla yarasalardan bulaşmasının’ en yüksek ihtimal olduğu ifade edildi. Öte yandan, ana ihtimaller arasında yer alan ‘virüsün laboratuvarda üretilmesi’ ihtimali rafa kaldırıldı.

Çin'de yaşayan Vizon ve kedilerin taşıdığı saptanan Covid-19 virüsüne karşı duyarlı oldukları açıklanırken pangolinlerde ise virüsün farklı türlerine rastlandığı öğrenildi.

RAPORDA DEĞİŞİKLİKLER OLABİLİR

Basına sızan raporun henüz yayınlanmamış olması nedeniyle üzerinde değişiklikler olabileceği belirtildi. DSÖ’den daha önce yapılan açıklamalarda raporun birçok kez yayınlanacağı söylenmiş ancak belirtilen tarihlerde ertelenmişti.

Öte yandan, koronavirüsün (Kovid-19) kaynağını araştırmak üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi, Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentine 14 Ocak’ta gitmişti. DSÖ ekibi, zorunlu karantina sürecinin sona ermesinin ardından incelemelerini sürdürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER