Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, önceki dönem yerine kayyım atanan Büyükşehir Belediye Eşbaskanı Mustafa Avcı'nın da katılımıyla düzenlenen törende görevi devraldı. Çok sayıda kişinin katıldığı törende ilk konuşmayı DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt “14 belediyenin tamamını aldık ve tarih yazdık. Wan halkı iradesi ve direnişi göstererek iki kez tarih yazmıştır. Halkımızın bu iradesi karşısında saygıyla eğiliyoruz. Hizmetimizi dost düşman herkese göstereceğiz” dedi. 

'HALK HUKUKSUZLUĞA KAPIYI KAPATTI'

Ardından konuşan yerine kayyım atanan önceki dönem Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı, “Sizin direnişi görenler gözyaşlarını tutamıyordu. Wan halkı büyük bir direniş gösterdi ve kazandı. Çok hukuksuzluk ve ahlak dışı şeyler yaşandı. Bu hukuksuzluğu üçüncü bir kapı aralamak istediler ama halkımız bu kapıyı üzerlerine kapattılar. Bir daha kayyım atamak isteseler binlerce kez ölçer biçer ve öyle karar verirler. Wan halkı herkese büyük bir moral oldu. Halkımız büyük bedeller verdi ve büyük bir onura sahip. Böyle direnişler bir saatte ortaya çıkmaz. Bu direniş şehitlerin, mücadelemizin getirdiği bir sonuçtur. Güya kayyım atasalar halkımız bize sırtını dönüp gidecekti ama halkımız gerekeni yaptı. İlk kayyım döneminde yüzde 53, ikinci kayyım döneminde 54, 31 Mart’ta ise yüzde 55 oy aldık. Demek ki sizin kayyımlarınız para etmiyor” diye konuştu. 

‘ARTIK GÜN ÇALIŞMA GÜNÜDÜR’

Ardından konuşan Zeydan ise, “Halkımızın asla kayyımı içine sindirmedi ve hep partisinin adaylarının yanında oldu. 14 belediyemizi de kayyım gaspından kurtararak halkın belediyesi yaptık. Bu emek halkımızındı ve onlar kazandı. Biz belediyelerimizi halkımızla birlikte yürüteceğiz ve hizmetlerimize başlayacağız. Diğer arkadaşlarımızın tecrübesine elbette ihtiyacımız var. Artık gün çalışma günüdür” dedi. 

‘EMEĞİMİZİ KAYYIMIN GASPINDAN KURTARACAĞIZ’

KHK açıklamasında Van'daki tutuklamaya tepki KHK açıklamasında Van'daki tutuklamaya tepki

Son olarak konuşan Şedal da, halkın ortaya koyduğu direnişin önemine dikkat çekerek,  “Hiçbir şey halkın iradesinden büyük değil ve kimse onun iradesini gasp edemez. Halkımız direnişi ile kazanmışsa bu halkımızın iradesinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde büyük bedeller verdik. Hepsini saygıyla anıyor, onların mücadelelerinin takipçisi olacağımızı söylüyoruz. Yerinden yönetimin tüm gereklerini yerine getirip halkımıza hizmet edeceğiz. Biz, emeğimizi kayyımların gaspından mutlaka kurtaracağız. Bundan sonra da halkımız için yaşamı anlamlı kılmaya çalışacağız. Kentimizi, kadın, gençlik, ekolojik ve üretim merkezi yapacağız. Başarı Wan halkınındır” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından devir-teslim yapıldı.