DEM Parti’nin İstanbul’dan Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’yi aday olarak göstermesine CHP lideri Özgür Özel’den ilk açıklama geldi. Özel, “Her birisinin day olmak en demokratik hakkıdır. kimsenin aday çıkarıp çıkarmamasına karışmayız. bir partinin aday çıkarması kendisiyle ilgili hesaptır. Ama aday çıkarmama durumunda bize dünya kadar lafı layık görenler şimdi bize özür borçlular” dedi.

Özgür Özel, Cumhurbaşkanı vErdoğan’ın Hatay’da tartışma yaratan sözlerinin ardından Zonguldak’ta yaptığı “Cumhurbaşkanı’nın eli üzerinde olduğu sürece Zonguldak çok daha iyi yerlere gelecek” açıklamasına da sert tepki gösterdi. Özel, “Erdoğan’ın milli iradenin üzerinden elini çekmesi lazım. Bu yaptığı iş tamamen milli irade gaspıdır” diye konuştu.

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na hesap sormuş: Neden bu seçimi kaybettik? İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na hesap sormuş: Neden bu seçimi kaybettik?

Özel, şunları söyledi:

“Dün Zonguldak’ta daha önce Hatay’da yaptığı açıklamanın devamını getirdi diyor ki ülkenin cumhurbaşkanının eli Zonguldak’ın üzerinde olursa hizmet gelir diyor. Erdoğan’ın milli iradenin üzerinden elini çekmesi lazım. Bu yaptığı iş tamamen milli irade gaspıdır. Aslında Zonguldak’tan dönüp Hatay’a ve bütün Türkiye’ye aynı mesajı veriyor. Erdoğan’ın söylediğinin bir karşılığı varsa yerel seçimler neden var? Niye Yenimahalle’yi kim yönetecek diye soruyoruz, ona da kendi karar versin o zaman!

Milli irade serbestçe oy kullanılabildiği için kutsaldır. Nasıl ki o gücünü sandıktan alıyorsa bütün belediye başkanları da gücünü sandıktan alır. Bugün Erdoğan’a en set cevapları vermek onun istediği bir şey. Bizi kavgaya çekmek istiyor. Özgür efendi ona 10 bin liralık emekli maaşını hatırlatıyor 17 bin liralık sefalet asgari ücretini, geçim sıkıntısını hatırlatıyor. O istiyor ki hakaretine hakaret edelim, yerel seçim atmosferi içinde sorunlar değil kavga konuşulsun. Onun düzeyine inmemeye kararlıyım!”