Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex milletvekilleri Ayşegül Doğan, Mehmet Zeki İrmez ve Nevroz Uysal Aslan, Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Silopiya İlçe Başkanı Serdar Tanış ve parti yöneticisi Ebubekir Deniz’in zorla kaybettirilmelerine dair Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Önergede; Serdar Tanış ve beraberindekilerin, dönemin Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı General Levent Ersöz ile Silopi İlçe Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can’ın “Benim bulunduğum bölgede HADEP açılamaz, buna asla izin vermeyiz” tehditlerine rağmen 3 Ocak 2001 tarihinde HADEP Silopiya İlçe Örgütü’nü kurduğu, sonrasında ise bu isimlere yönelik baskı ve ölüm tehditlerin artarak devam ettiği belirtildi. 

İFADE İÇİN GİTTİLER BİR DAHA DÖNMEDİLER 

Bu süreçte fiat marka bir otomobille önü kesilen Tanış’ın üç kişi tarafından kaçırılmak istendiği anımsatılan önergede, Jandarma Komutanlığı’ndan gelen telefon üzerine Tanış ve Deniz’in ifade vermek için komutanlığa gittiği ancak bu tarihten sonra her iki isimden bir daha haber alınmadığı kaydedildi. Önergede, “Dönemin Silopi ilçe Jandarma Komutanı Süleyman Can, beş gün boyunca Tanış ve Deniz’i görmediklerini söylese de artan kamuoyu baskısı üzerine Şırnak Valisi Hüseyin Başkaya, 1 Şubat 2001 tarihinde Tanış ile Deniz’in Jandarma Komutanlığı’na gittiklerini ve orada ‘yarım saat kaldıktan sonra ayrıldıklarını’ kabul eden bir yazılı açıklama yapmak zorunda kalmıştır” denildi. 

 MECLİS’İN SORUMLULUĞUNDA

 Zorla kaybetmeye dair açılan soruşturmanın 9 Şubat 2004’te takipsizlikle sonuçlandığı hatırlatılan önergede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği ihlal kararına da değinildi. Hafıza Merkezi’nin verilerine de yer verilen önergede, en az bin 353 kişinin zorla kaybettirildiğinin altı çizildi. Önergede, şöyle devam edildi: “İnsanlığa karşı işlenen suçların cezasızlık ve zamanaşımı politikalarıyla üstü örtülemez. Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in de aralarında olduğu binlerce kayıp ve faili meçhul cinayet halen aydınlatılmamış ve ne yazık ki üstü örtülmüştür. Sistematik hak ihlallerine son verilmesi ve kayıpların akıbetinin ortaya çıkarılması, faillerin bulunması ve adaletin sağlanması TBMM’nin görev ve sorumluluğundadır.”