Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü, İmralı Adası’nda tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununa çözüm talebiyle 1-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen “Büyük Özgürlük Yürüyüşü” nü desteklemek amacıyla Esenyurt Meydanı’nda düzenleyeceği mitinge ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz

DEM Parti İstanbul İl Örgütü binasında düzenlenen toplantıya çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. 

'TOPLUMSAL HAKİKAT TECRİT EDİLMEK İSTENİYOR' 

Toplantıda basın metnini okuyan DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz, kapitalist modernite öncülüğünde yer kürenin yeniden dizayn edilmeye çalışıldığını belirtirken, bu dizaynın birçok yapısal krizi beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Bahsi geçen dizayn planının Kurdistan ve Türkiye açısından bir “toplumsal yıkım” projesi olduğunu ve projenin bölge temsilcilerinin AKP- MHP iktidarı olduğuna dikkat çeken Yangöz, “AKP-MHP faşist politikalar ile toplumun bütün dinamiklerine karşı savaşmakta. En temel insan hak ve özgürlükleri ayaklar altına alınmış, yanlış ekonomik ve siyasal politikalar ile toplumsal buhran hali yaratılmıştır. Amaçlanan toplumsal hakikatin tecrit edilmesidir” şeklinde konuştu.

BÜYÜK ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ'NÜN ÖNEMİ

1-15 Şubat tarihleri arasında Kurdistan’da 2 farklı koldan gerçekleştirilen “Büyük Özgürlük Yürüyüşü”nün bu bakımdan büyük bir önem taşıdığını söyleyen Yangöz, “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan şahsında tüm topluma dayatılan tecrit politikasını kırmak amacıyla başlatılan yürüyüş amacına ulaşmış ve toplumsal duyarlılığı arttırmıştır. Kurdistan’ı baştan sona adımlayan özgürlük yürüyüşçüleri her adımda hakikati haykırmış, toplumsal hafızamızı yenilemiş, faşizmin toplumsal mücadele ile yenilebileceğini bir kez daha hatırlatmıştır” diye belirtti.

MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI 

“Bizler 3’üncü Yol savunucuları olarak halklarımızın sözünü söyleyecek, onların hakikati ile seçim çalışmalarını toplumsal mücadeleye dönüştüreceğiz” diyen Yangöz, 25 Şubat’ta Esenyurt Meydanı’nda yapılacak “Demokrasi ve Özgürlük Mitingi”nin yeni bir yaşama çağrı olarak görülmesi gerektiğinin altını çizerek, herkese katılım çağrısında bulundu.