Yerel seçimlere doğru gözlerin çevrildiği kent İstanbul’da adaylar netleşiyor. AKP, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun karşısına Murat Kurum’u aday olarak koyarken, seçimlerin kilit partisi DEM’in ne yapacağı ise henüz net değil. HDP’nin cezaevinde olan eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın “İstanbul’a aday olabilirim” açıklaması ise dengeleri değiştirdi.

Gazeteci Sedat Bozkurt, DEM Parti’de konuşulan senaryoları yazdı ve Başak Demirtaş’ın aday olmaması halinde alternatifinin hazır olduğunu belirtti. Bozkur, bu ismin Meral Danış Beştaş olduğunu iddia etti.

‘DEM’İN İSTANBUL’DA OYLARI ARTACAK’

Bozkurt’un yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Başak Demirtaş’ın aday olması halinde DEM’in İstanbul’da oyunun hayli artacağını hesaplamak mümkün.

Yeşil Sol Parti son seçimlerde İstanbul’da yüzde 8 oy aldı. Kadın ve Kürt aday olması AKP tabanı da dahil diğer partilerden oy alma potansiyelini yükseltiyor Başak Demirtaş’ın. TİP’in son seçimlerdeki oy oranının da yüzde 4 olduğunu ve aday çıkarmama ihtimali bulunduğunu da buna ekleyelim. O seçmenin, CHP’den daha çok bugün DEM’in temsil ettiği partilere oy verme alışkanlığı daha fazla.

Başak Demirtaş’ın aday olmaması halinde DEM’in alternatifi de hazır; Meral Danış Beştaş. İstanbul seçimleri gerçekten çok ilginç bir hal almaya başladı.”