DEM Parti, 13- 14 Ocak tarihlerinde Van’da ön seçime gitti. Büyükşehir belediye eşbaşkanlığı için üçü kadın dokuzu erkek toplam 12 aday adayı, ilçe belediye eşbaşkanlıkları için 157 erkek, 44 de kadın olmak üzere toplam 201 aday adayı, meclis üyelikleri için ise 375 erkek, 76 kadın adayı olmak üzere toplam 451 aday adayı yarıştı. 10 bin 314 delegenin 8 bin 540’nın oy kullandığı ön seçimler, tüm ilçelerde ikinci tura kaldı.

BAZI İLÇELERDE ADAYLAR EĞİLİM YOKLAMASIYLA BELİRLENECEK

Yapılan ikinci tur oylamasında merkez ilçelerden Edremit, Tuşba, İpekyolu ile Erciş ve Başkale ilçelerinde belediye eş başkan adayları belirlendi. Çatak, Özalp, Saray, Gürpınar ve Muradiye ve Çaldıran’da kadın eşbaşkan adaylarının sayısı üçten az olduğu için kadın adayların eğilim yoklaması ile belirlenmesine karar verildi. Gevaş ve Bahçesaray ilçelerinde ise eşbaşkan adayları eğilim yoklaması ile belirlenecek.

ŞEDAL BİRİNCİ TURDA, ZEYDAN İKİNCİ TURDA SEÇİLDİ

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, ön seçimin ilk turunda salt çoğunluğu elde etti. Seçimin ikinci turunda önceki dönem yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı ile 6 yıl cezaevinde yatan eski HDP Hakkari Milletvetvekili Abdullah Zeydan yarıştı. Abdullah Zeydan 2 bin 358, Mustafa Avcı ise 2 bin 287 oy aldı. DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan oldu.

SOSYOLOG VE SİYASETÇİ EŞBAŞKANLAR

Sosyolog Neslihan Şedal, çalıştığı Özalp Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğünden 2016 yılında belediyeye kayyım atanmasının ardından istifa etti. TJA aktivisti Şedal, Ahtamara Platformunda kadın çalışmaları yürüttü ve Jineoloji Dergisinde yayın kurulu üyeliği yaptı. 25 ve 26'ıncı dönem HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ise 4 Kasım 2016’da HDP'ye yönelik operasyonda tutuklandı. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile aynı koğuşta kalan Zeydan, 6 Ocak 2022'de cezaevinden çıktı.

İPEKYOLU'NDA UZUNAY VE ALTINDAĞ

350 bin nüfusuyla kentin en büyük ilçesi olan İpekyolu’nda ikinci tura kalan oylamada Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ eşbaşkan adayı olarak belirlendi. Ziraat Fakültesi mezunu olan Altındağ, siyasal çalışmaların yanı sıra uzun yıllar sendikal mücadelede yer aldı. KESK'e bağlı Tarım Orkam Sen Van Şubesinin kurucu üyelerinden olan Altındağ, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanlığını yaptı. 2014 yılında Van Büyükşehir Belediyesi’nde Meclis üyeliği yapan Altındağ, son olarak HDP İpekyolu İlçe Eşbaşkanlığı yaptı. Diğer aday Canan Uzunay uzun yıllar partinin kadın çalışmalarında yer aldı. 2019- 2023 yılları arasında ise HDP İpekyolu İlçe Eşbaşkanlığı yaptı.

TUŞBA'DA AKKOŞ VE KESER

Bir diğer merkez ilçe Tuşba’daki ikinci tur oylamada belediye eşbaşkan adaylığı için Hanım Akkoş ve Ümit Keser seçildi. Harita mühendisi Keser, uzun yıllar siyasal ve sendikal mücadele yürüttü. HADEP ve DEHAP’ta görev yapan Keser, bir dönem Van Belediyesi’nde çalıştı ardından TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu sekreterliği yaptı. Uzun yıllar parti çalışmalarında yer alan Hanım Akkoş ise HDP Tuşba İlçe Eşbaşkanlığı ve belediye meclis üyeliğini yaptı.

EDREMİT'TE KOÇ VE KOMİ

Kentin göç alan turistik ilçelerinden biri olan Edremit'te eş başkan adaylığını Rabia Başak Koç ve Cemil Komi kazandı. Sosyoloji bölümü mezunu olan Komi, HDP ve DBP PM üyeliği yaptı. Kayyım yönetiminden önce Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığı görevinde bulunan Komi, aynı zamanda Edremit Belediyesi HDP Meclisi Sözcülüğünü yaptı. Rabia Başak Koç da uzun siyasi çalışmalarının ardından HDP Edremit Belediye meclis üyeliğini yaptı.

ERCİŞ'TE TEMEL VE BİLİCİ

180 bin nüfusuyla bir diğer büyük ilçe Erciş’te ön seçimden Güler Temel ve Baran Bilici birinci çıktı. Temel, Bilgisayar Bilimi bölümü mezunu. Erciş Belediyesinde meclis üyeliği yapan Temel, HDP’de yöneticilik yaptı. Avukat olan Bilici ise Van Barosu bünyesindeki komisyonlarda çalıştı. Bilici, ayrıca İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’nde yöneticilik yaptı.

DİĞER ADAYLARI KOMİSYON BELİRLEYECEK

Büyük ilçelerin yanı sıra Başkale ilçesinde Şengül Polat ve Feyzi Caner aday olmaya hak kazandı. Çatak ilçesinde Reşat Eraslan, Muradiye ilçesinde Barış Yılmaz, Çaldıran ilçesinde Fettah Hasçelik, Saray ilçesinde Davut Acar, Gürpınar ilçesinde Tahir Ertaş ve Özalp ilçesinde Ecevit Ceylancı ikinci turda seçildi. Bu ilçelerdeki kadın eş başkan adayları komisyon tarafından eğilim yoklamasıyla belirlenecek. Bahçesaray ve Gevaş ilçesinde ise hem kadın hem de erkek eşbaşkan adayları komisyon tarafından seçilecek.

'SEÇİM HEYECANI AYLAR ÖNCESİNDEN KENTE YAYILDI'

DEM Parti Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, ön seçimi, devam eden aday belirleme çalışmalarını ve 31 Mart seçimleri öncesi yaptıkları hazırlıkları Artı Gerçek'e anlattı. Ön seçimle halkın doğrudan aday belirleme sürecine dahil olduğu vurgulayan Dilekçi şunları söyledi:

"Halkta bir memnuniyet vardı. Şölen havasında geçen bir süreç oldu. Genel anlamda bir olumsuzluk yoktu. İlk olması itibarıyla teknik bazı eksiklikler olması normal. Tabanımız bu tarz süreçlerde yer alan bir kitle. Parti üyelerimiz, yöneticilerimiz, kanaat önderleri, STK temsilcileri var. Ciddi bir heyecan vardı. Bölgenin şartları demokrasiye çok elverişli olmasa da ilk defa halkın dahil olduğu, iradesinin yansıdığı bir seçim oldu"

Ön seçimin yeni bir motivasyon yarattığını dile getiren Dilekçi, seçim heyecanının aylar öncesinden kente yayıldığını ifade etti. Dilekçi, kırsal mahallelerden ilçe merkezlerine kadar kentin her köşesinden insanların seçim sürecine dahil olduğunu ve bir coşkunun hâkim olduğunu vurguladı.

'EN BÜYÜK RAKİBİMİZ İKTİDAR PARTİSİ'

Ön seçimin kayyıma karşı da bir cevap olduğuna dikkat çeken Dilekçi, şöyle devam etti:

"Seçimle, 'siz irademizi tanımazsanız, kayyım atarsanız da daha güçlü bir irade ortaya koyarız' mesajı verildi. Halkımız, Kürt siyasal partilerine duyduğu güveni ortaya koydu. 31 Mart’ın sonuç tablosunu şimdiden gördük aslında. Her parti kendi siyasi anlayışı içerisinde yarışa dahil olacak. Burada en büyük rakibimiz iktidar partisi. Devletin bütün imkânlarını bu anlamda kullanıp bize karşı siyaset yapan bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Sadece bir siyasi parti yok. Devletin bütün imkân ve olanakları, valisinden kaymakamına hatta müdürlüklerine kadar mevcut iktidarın lehine çalışan bir yapı var. Kuşkusuz bunlara rağmen en önemlisi halk iradesi. Bu irade üstesinden gelecek ve ciddi bir cevap verilecek. Kayyım iradesine karşı halkın iradesi sandıktan çıkacak. Bu anlamda hedefimiz 14’te14."