Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı ve MYK üyesi Öztürk Türkdoğan ve DEM Parti MYK üyesi Ebru Günay Ankara ilçelerinin belediye eş başkan adaylarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

Ankara’daki seçim çalışmalarına ilişkin bilgi veren Türkdoğan partisinin Ankara’nın 27 ilçesinin 24’ünde aday gösterdiğini; kent uzlaşısı kapsamında Yenimahalle, Polatlı ve Bala’da aday çıkarmadıklarını ifade etti. Türkdoğan, bu ilçelerde de belediye meclis üyesi adayları olduğunu belirtti.

Özel'den Belediye Başkanı'nın tutuklanmasına tepki Özel'den Belediye Başkanı'nın tutuklanmasına tepki

Yerel yönetim anlayışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkdoğan, Türkiye’deki katı merkeziyetçi yönetim yerine yerel yönetimlerin idari, mali ve siyasi açıdan özerk, kadın özgürlükçü ve ekolojik belediyeyi savunduklarını söyledi.

‘KIŞANAK’IN HAYAT ÖYKÜSÜ BİR TÜRKİYE FOTOĞRAFI’

DEM Parti MYK Üyesi Ebru Günay da Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin diğer eş başkan adayı Gültan Kışanak’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir büyükşehir belediye başkan adayının cezaevinden kampanya yürüttüğünü söyleyen Günay, Kışanak’ın hayat öyküsünün bir Türkiye fotoğrafı olduğunu ifade etti.

‘KÖKSAL’IN AÇIKLAMALARI BİZDEN ZİYADE CHP’NİN SORUNU’

Türkdoğan, Köksal’ın ‘DEM Parti hariç kapımız herkese açık olacak’ şeklindeki sözlerinin kendiliğinden söylenmiş bir sözler olmadığının altını çizdi:

“Bu tarz düşüncelere sahip siyasetçilerin bir karar vermesi lazım, nerede duracaklar. Ya da bu partilerin karar vermesi lazım. insanları barındıran partilerin bir karar vermesi lazım. Demokrasiden mi otoriter yönetimden mi yanalar? Yani mesele DEM Parti meselesi değil. Bu bizden ziyade CHP’nin bir sorunudur. CHP bunu bir iç sorun olarak ele almalıdır. Biz her yerde varız. Birileri öyle söyledi diye alınacak gücenecek değiliz. Partimizin bir politikası var.”

IRKÇININ DAHA IRKÇI OLDUĞU BİR YARIŞIN FAYDASI YOK

Günay ise “Türkiye’de 5-6 yıldır ırkçının daha ırkçı olduğu bir politik yarış var. Oysa Türkiye toplumunun buna ihtiyacı yok. Irkçılık yarışının, partimizi ötekileştirmenin kimseye faydası yok. Geçmiş hakikat bunu gösterdi” dedi.