Bursa’nın İnegöl ilçesinde aday tanıtımını gerçekleştirip, seçim startı veren Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ne (DEM Parti) saatler sonra baltalı saldırı gerçekleşti. Dün akşam saatlerinde ilçe binasına dönük gerçekleştirilen saldırıda, binanın kapı ve camları kırıldı. Çevrede bulunan kamera kayıtlarına yansıyan görüntülerde, saldırının baltalı bir şahıs tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Saldırı esnasında ilçe binasının dışında bulunan bir parti üyesi de saldırgan tarafından baltayla kovalandı.

Saldırıyı gerçekleştiren şahsın gözaltına alındığı belirtildi.

ADAY TANITIMINDAN SONRA SALDIRI 

Saldırıya dair ajansımıza konuşan DEM Parti Bursa İl Eşbaşkanı Mehmet Deniz Büyükak, ilçedeki aday tanıtım programı esnasında da partilerine dönük benzer bir provokasyon girişimi olduğunu belirtti. Büyükak, “Dün İnegöl’de halkın yoğun katılım gösterdiği bir aday tanıtımı gerçekleştirdik. Aday tanıtımı esnasında da çevreden bazı provokatör girişimler oldu ancak sağduyulu yaklaşarak bu provokasyonun büyümesini engelledik. Akşam ise saat 21.00 sularında bir genç şahıs baltalı bir şekilde saldırı gerçekleştirerek camları, çerçeveleri ve kapıları kırdı. Oluşan maddi hasar bir yana o esnada oradan geçen üyemize de baltalı saldırıda bulundu. Saldırının ardından halkımızla ilçe binamızın önüne gelerek ‘faşizme geçit vermeyeceğiz’ şeklinde sloganlarla saldırıyı kınadık. Saldırıyı salt bir kişinin yapmadığını, arkasında örgütlü güçlerin olduğunu biliyoruz. Bu güçlerin açığa çıkarılması gerekiyor” diye belirtti.

Büyükak, gerçekleştirilen saldırıya ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı. 

Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı

DEMOKRASİYE DÖNÜK BİR SALDIRI

DEM Parti Bursa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı İhsan Seylan ise, saldırıya dair şunları belirtti: “Olay yerine gelen emniyet yetkilileri klasik olarak olayı bir kişiye bağlamaya çalıştılar ancak biz bunu Bursa’da ki seçim çalışmalarımıza ve demokrasiye dönük bir saldırı olarak görüyoruz. Türkiye’nin en büyük partilerinden birisiyiz. Saldırı dair inceleme şeffaf bir şekilde yürütülmelidir. Ayrıca eğer biraz samimiyetleri varsa diğer tüm partilerin saldırıya karşı açıklama yapmasını bekliyoruz.”