İstanbul'un Sarıyer ilçesinde bulunan Santa Maria Kilisesi'ne pazar ayini yapıldığı sırada kilisede bulunan kişilere kar maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sırasında başından vurulan bir kişi hayatını kaybetti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, sanal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla saldırıyı kınadı. 

EŞ GENEL BAŞKANLARDAN KINAMA

Beyaz Saray’dan Mesrur Barzani’ye: Kürdistan halkının anayasal haklarını destekliyoruz Beyaz Saray’dan Mesrur Barzani’ye: Kürdistan halkının anayasal haklarını destekliyoruz

Hatimoğulları, "Santa Maria Kilisesi'ne pazar ayini esnasında düzenlenen saldırıyı kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden yurttaşa rahmet, yaralananlara ise geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Nefret politikalarının sonucu olan saldırının faillerinin bir an önce yakalanması ve tüm sorumluların açığa çıkartılması sağlanmalıdır. Bizler takipçisi olacağız. Farklı halkların ve inançların özgürce bir arada eşit yurttaşlık temelinde yaşamaları için mücadelemizi sürdüreceğiz" diye kaydetti. 

Bakırhan ise, "İstanbul Sarıyer'de Santa Maria Latin Katolik Kilisesi'ne yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıyı kınıyoruz. Hayatını kaybeden yurttaşımıza rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu saldırı, ayrıştırıcı, ötekileştirici ve nefret söylemlerinin bir sonucudur. Herkesi bu ırkçı saldırıya karşı yan yana olmaya çağırıyor ve sorumluların açığa çıkarılmasını talep ediyoruz" çağrısı yaptı.