Asker ve polislerin seçmen olarak taşındığı Bedlîs merkezde, 31 Mart’ta yapılan seçimlerde AKP 8 bin 900, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ise 8 bin 702 oy aldı. Taşımalı seçmenlere rağmen fark 188 olurken, seçim sonuçlarını tersine çevirebilecek 2 bin 18 oy geçersiz sayıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bedlîs İl Örgütü’nun tüm oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru reddedildi. DEM Parti milletvekilleri Ceylan Akça, Beritan Güneş ve Hüseyin Olan, bunun üzerine adliyeye geçti. Çok sayıda yurttaş da vekillere eşlik etti. DEM Parti, itirazın reddedilmesi üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuru yaptı.

Bu çifte standarda son verilmeli

Seçim kurulunun kararını protesto eden DEM Parti Milletvekili Hüseyin Olan, korucu ailelerinin seçim günü kent merkezine taşındığını ifade etti. Olan, “Seçim günü çeşitli hilelere başvurdular. Silahla sandıkların olduğu sınıflara girdiler, sandık üyelerine baskı yaptılar. Daha seçim bitmeden mevcut belediye başkanının seçimi kazandığını söyledi. Bu aynı zamanda bir suçtur, algı yaratmaktır” diye konuştu.

Olan, bazı kentlerde iktidarın başvurularının kabul edildiğini ancak kendilerinin başvurularını reddedildiğini ifade ederek, “Bu çifte standarda bir an önce son verilmeli. Bu hukuksuz bir karardır. Gerekli bütün yerlere başvuracağız” diye belirtti.

AKP sandığa gömüldü

DEM Parti Bedlîs Belediye Eşbaşkan adayı Nezir Karabaş ise, “Bitlis halkının seçmen olduğu her sandıkta AKP sandığa gömüldü. Fakat taşıma seçmenin olduğu yerlerde ise AKP öne geçti. Ama AKP çoğu yerde olduğu gibi burada da kazanmaya çalıştı. Bu yetmedi. Emniyet güçlerinin yığıldığı sandıkta onlarca geçersiz oy çıktı. Bugün Beş Minare ve Hüsrev Paşa mahallerinde her sandıkta 30, 40’a yakın oy geçersiz sayıldı. Bu seçimi AKP almadı” şeklinde konuştu.

18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama 18 günde 372 gözaltı, 108 tutuklama

Qers

Halkların Eşitlik ve Demokratik Partisi (DEM Parti), “taşımalı seçmenlerle” halkın iradesinin gasp edildiği hile ve usulsüzlüklerin yaşandığı Qers’te seçimlerin yenilenmesi için 2 Nisan’da  İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu. İlçe Seçim Kuruluna yapılan itiraz reddedilince dün İl Seçim Kurulu’na itiraz edildi.  Bu kez yapılan itiraz üzerinden 24 saat geçmeden İl Seçim Kurulu ret karar verdi. DEM Parti, Cumhuriyet Mahallesinde bulunan Atatürk Ortaokulu’ndaki 18, Fevzi Çakmak Mahallesinde kurulan 5 sandıkta taşıma oy kullanıldığı ve bu durum seçim sonuçlarını etki ettiği gerekçesiyle seçimin iptali ve yenilenmesi talebiyle bu defa Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulundu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Qers merkezde yapılan seçimlerde MHP 16 bin 384, DEM Parti ise 13 bin 120 oy aldı. İki parti arasındaki fark 3 bin 264 olurken, DEM Parti kentte 3 bin 842 asker ve polisin taşındığını tespit etti.

Cumhuriyet, Atatürk ve Fevzi Çakmak Ortaokulları’nda, dışarıdan getirilen asker ve polisler toplu olarak oy kullandı. Atatürk Ortaokulu’ndaki 1042 Nolu sandığa kayıtlı 120 seçmenden sadece biri dışında diğerlerinin başka kentlerin nüfusuna kayıtlı oldukları ortaya çıktı. 120 seçmenin 119’unun batı illerinde ikamet ettiği, bir kişinin ise Qers’in Qaxizman (Kağızman) ilçesine kayıtlı olduğu belirlendi.

Gêl’de İl Seçim Kurulu’na itiraz etti

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed’in Gêl (Eğil) ilçesinde 217 farkla kaybettiği seçimlere ilişkin ilçe seçim kuruluna itiraz etti. 2 bin 218 geçersiz oyun olduğu ilçe seçimlerinde yapılan başvurunun reddedilmesinin ardından, DEM Parti İl Seçim Kuruluna geçersiz oyların sayımı için itirazda bulundu. İl seçim Kurulu henüz kararını vermedi.

Bin 200 taşımalı seçmenin getirildiği ilçede Büyükşehir Belediyesi seçimleri için ise DEM Parti’nin 5 bin 233, AKP’nin ise 3 bin 855 oy alması da dikkat çekti.