Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Dil ve Kültür Komisyonu'nun hazırlığını yaptığı 21 Şubat Dünya Anadili Günü programı belli oldu.

Komisyonun Eş Sözcüleri Cemile Turhanllı ve Heval Dilbihar imzası ile yayınlanan program kapsamında  Türkiye’de bulunan kentlerde 18-21 Şubat tarihleri arasında yürüyüş, kutlama, basın açıklaması ve panel yanı sıra bir dizi etkinlik düzenlenecek. Yapılan programın ilk gününde tüm evlerde, sokaklarda, işyerlerinde Kürtçe şarkılar yüksek sesle dinlenecek, Kürtçeyi korumaya ve konuşmaya yönelik kısa konuşmalar yapılacak ve çekilecek videolar sosyal medyada paylaşılacak. Bu çalışmayı il ve ilçe örgütleri örgütleyecek ve takip edecek.

75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız fenalaştı 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız fenalaştı

ANADİL İÇİN YÜRÜYÜŞ

Parti 19 Şubat’ta ise Wan’da anadil yürüyüşü düzenleyecek. Bunun yanı sıra 20 Şubat’ta ise Siirt, Mardin, Şırnak, Antep, Urfa, Bingöl, Dersîm, hakkari, Muş, Bitlis, Ağrı, Kars, Ardahann, Iğdur, Erzurum ve ilçeleri, 21 Şubat’ta ise Diyarbakır, Batman, Cizre, Mardin ve ilçeleri; Maraş, Malatya, Adana, Malatya, Antalya, İstanbul, Kocaelî, Tekîrdağ, Izmîr, Manîsa, Aydın, Mugla, Balikesîr, Ankara ve Konya’da yürüyüş, broşür dağıtımı ve çeşitli etkinlikler yapılacak.

DÖVİZLER İLE PROTESTO EDİLECEK

Kampanya kapsamında 21 Şubat’ta kadar DEM Parti milletvekilleri anadil hakkı ve buna dair ihlallere ilişkin tüm bakanlıklara önergeler verecek. 20 Şubat’ta aynı zamanda yapılacak Meclis grup toplantısında ise anadil ve Kürtçe üzerine konuşma yapılacak. Toplantıda aynı zamanda Kürtçe dövizler ile tepki gösterilecek. Aynı gün sanal medya mecralarında saat 21.00’da hastag çalışması yapılacak. 21 Şubat’ta Kürtçe bilen milletvekilleri genel kurulda söz alarak Kürtçe ve Zazaca konuşmalar yapıp anadilde eğitime dikkati çekecek. Aynı zamanda milletvekilleri, genel kurulda Kürtçe, Süryanice ve Arapça dövizler açacak.

Tüm etkinlikler Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve diğer kurumlar ile ortaklaşa yürütülecek.