Batman'da "Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamaları, onbinlerin katılımıyla devam ediyor.

Newroz Tertip Komitesi'nden DEM Parti İl Eşbaşkanı Mustafa Mesut Tekik, yaklaşan yerel seçimlere işaret ederek, "Burada bulunan her bir arkadaştan rica ve beklentimiz ev ev, akraba akraba dolaşmamız. Fikriyatımızı ve parti programımızı henüz ulaştıramadığımız insanlara bunu ulaştırmalıyız” dedi. Yerine kayyım atanan Batman Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, "Newroz halkların başarısıdır. Biz de bugün burada yüzbinlerle Newroz ateşini yakıyoruz" diye kaydetti.

İSTANBUL NEWROZU'NU İŞARET ETTİ: 1 MİLYON İNSAN 'TECRİT SONLANDIRILSIN' DEDİ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Mehmet Sincar, Cengiz Altun, Seyfettin Tepe, Edip Solmaz ve Salih Özdemir'i anarak konuşmasına başladı. Bakırhan, İstanbul Newroz’undaki coşkuya işaret ederek, "Bugün sizin burada attığınız sloganlara, taleplere benzer talepler dile geldi. İstanbul’da 1 milyon insan 'tecrit sonlandırılsın' dedi. İstanbul’daki yüzbinler Kürt sorunu diyalogla ve müzakereyle çözülsün dediler. Newroz alanlarında 'Kürt meselesinin muhatabı İmralı’dadır' dediler" diye konuştu.

'BATMAN HAFIZASINI UNUTMAYACAKTIR'

Bakırhan, PKK Lideri Öcalan'ın 2013 yılı Newrozu'na gönderdiği mesajı hatırlatarak, "O deklarasyon Türkiye’nin demokrasi ile buluşma deklarasyonuydu. O deklarasyon Kürt halkının haklarıyla, diliyle, kimliğiyle birlikte yaşamasının deklarasyonuydu. Biz bir kez daha diyoruz ki; Kürt sorununun muhatabı İmralı’dadır, 2013 yılındaki barış ve çözüm deklarasyonunun arkasındayız.

Burada 'Kürt’üz’ diyen kimileri Ankara’da Kurtlarla aynı sofrada oturuyor. Burada 'Kürdüz' diyorlar, Ankara’da Kurt ittifakıyla, JİTEM ittifakıyla birlikte sizin geleceğiniz, kimliğiniz için mücadele eden partimize karşı kumpaslar kuruyorlar. Bizlere geçmişimizi unutturmaya çalışanlara; Batman hafızadır, hakikattir diyoruz. Batman hafızasını asla ama asla unutmayacaktır. MHP ile JİTEM ittifakıyla aynı saflarda yer alacaklar, Meclis'te iki kelime Kürtçe konuştuğumuzda sesimiz kısıldığı zaman onlarla aynı hizada duracaklar, burada da Kürt halkına şirin gözükerek 'biz de Kürt’üz’ diyecekler. Hadi oradan hadi, Batman halkı bunu yutmaz. Batman'ı çok iyi tanıyorum emin olun bu meydanda bulunan birçok ailemizin duvarlarının baş köşesinde 90’larda kontralar tarafından katledilen kardeşlerimizin resimleri duruyor. İşte Batman o resimlerdir. O resimlerin orada durmasına sebebiyet verenlere 31 Mart’ta Batman halkı gerekli cevabı verecektir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YANIT: KÜRT HALKI ÖZGÜR DEĞİL

Ülkeyi kötü yönetiyorlar, ülkenin Cumhurbaşkanı her gün şaşkınlıkla izleyeceğimiz şeyler söylemeye devam ediyor. Diyor ki Erdoğan ‘doya doya özgürlüğü teneffüs ediyoruz.' Batman halkı özgür değil, cezaevlerinde onlarca Batman halkının evladı yatıyor. Gençler sosyal medyada eleştirdikleri için cezaevinde. İnsanlarımız bir miting alanında dahi rahat bir şekilde bir araya gelemiyorlar. Memleket nefes alamıyor, memleket yoksul, emekçi, perişan insanlar bu ramazan ayında çocuklarına ekmek, zeytin, süt götüremezken beyefendi 'özgürlüğün tadını çıkarın' diyor. Evet, sen o bin odalı sarayda özgür olabilirsin ama Batman halkı özgür değil, Kürt halkı özgür değil, cezaevlerindeki yoldaşlarımız özgür değil, uyuşturucuya bulaştırmaya çalıştığınız gençlerimiz özgür değil, emekliler, işçiler, ezilenler özgür değil.

Nerede olursak olalım Batman halkının direnişini, duruşunu, onurlu yaklaşımını her yerde hayata geçireceğimizden emin olabilirsiniz. Bir yerel seçime girdik, kaldı 12 gün. Batman 12 gün sonra bizim olanı almaya var mısınız? İnşallah annelerimizi, mellelerimizi, seydalarımızın dualarıyla halkımızın fedakar çalışmasıyla geçmişte olduğu gibi bugün de Batman seçimde rekor kıracak mı? Zaten kazanacağız ama kontrolara, petrolünüzü alıp başka yerde işleyenlere, mecliste Kürtçeye 'bilinmeyen dil' diyenlere karşı rekor oy vererek partinize sahip çıkın. Batman sandığına, oyuna, hakikatine, hafızana sahip çık. Batman a Kurdan e, Batman Batmana me ye, Batman dilê me ye, dilê Kurdistanê ye.

EŞBAŞKANLIK VURGUSU

Seçimde kimi kızgınlıklar, küskünlükler, eksiklikler olabilir. Bunların hepsi telafi edilebilir. Bu partinin değerleri vardır. Bu değerlerden biri kadına yaklaşımdır. Kadınlar Rojava’da ‘Jin Jiyan Azadî’ diyerek IŞİD zulmünden dünyayı kurtardı. Bugün Kürt kadını Arjantin’den Brezilya’ya, Avrupa’dan Asya’ya kadar ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganıyla anılıyor. Dolayısıyla bu parti gençlerin olduğu kadar kadınların partisidir. Emek veren, mücadele eden, sokak sokak gezen her eylemde her etkinlikte mücadele eden kadın arkadaşları yok sayan, görmeyen kadını eşit anmayan, algılamayan zihniyeti reddediyoruz.

Onun için Batman kadın başkanımıza sahip çıkmalıdır. Bizde eşbaşkanlık vardır. Benim adım Tuncer Bakırhan ama DEM Parti’nin Genel Başkanı değilim, Eş Genel Başkanıyım. Dolayısıyla kadınların emeğiyle, mücadelesiyle alın teriyle yarattığı eşbaşkanlık sistemi bizim için esastır."

Newroz halaylarla devam ediyor. (MA)

Erdoğan'dan seçim yorumu: "Tek iktidar Cumhurbaşkanı ve kabinesidir" Erdoğan'dan seçim yorumu: "Tek iktidar Cumhurbaşkanı ve kabinesidir"