Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu 18’i tutuklu 108 siyasetçinin yargılandığı Kobanê Davası'nın bugün görülecek karar duruşması öncesi açıklama yaptı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları'nın katılımıyla duruşmanın görüldüğü Sincan Cezaevi Kampüsü önünde açıklama yapıldı. 

Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), SYKP, ESP, Devrimci Parti, SODAP, EHP, TÖP, EMEP, CHP, Sol Parti, Devrimci İşçi Partisi, Barış Anneleri, KESK, İHD, SMF, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Halkevleri, ÇHD, ÖHD, TÖP, Kaldıraç gibi çok sayıda sivil toplum ve siyasi partiden temsilciler katıldı. Ayrıca çok sayıda baro başkanı da açıklamda yer aldı.  

BAKIRHAN: MİLAT OLACAKTIR

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Bugün Türkiye'nin en büyük siyasi kumpas davasının sonuna geldik. Siz de takip ediyorsunuz. Bu bir hukuk davası değildir. Dosyanın içeriğine bakıldığı zaman hukukla bir alakası olmadığını göreceksiniz. Bunu defalarca dile getirdik. Gizli tanıklarla, zorlama yorumlarla, hazırlanan siyasetin siyasi erkin yönlendirdiği karar verdiği bir kumpas davasıdır” dedi. 

Bakırhan, şöyle devam etti: "Bugün normalleşmeden bahsedenler, yumuşamadan bahsedenler için bence Kobanê Kumpas Davası bir milat olacaktır. Gerçekten 31 Mart’tan bir ders alınıp alınmadığını bugün hep birlikte göreceğiz. Bu siyasi kumpas davasında verilecek kararın aslında önümüzdeki dönem Türkiye’nin hangi hatta hangi yolda gideceğinin göstergesi olacağına hep birlikte şahitlik edeceğiz. Umarım ve diliyorum ki mahkeme heyeti siyasi erkten etkilenmez. Dosyanın içeriğine dosyadaki boş delillerle yıllardır tutuklu olan arkadaşlarımızı bugün serbest bırakırlar, tahliye ederler. Aynı zamanda boş olan bu davada yargılanan bütün arkadaşlarımız beraat ederler. Bugün bizim de burada bulunan, dayanışma içerisinde olan arkadaşlarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum."

HATİMOĞULLARI: SARAY ELİYLE YAZILMIŞ BİR SENARYO

Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları ise, Kobanê Davası’nın "saray eliyle yazılmış bir senaryo" olduğunu söyledi. Hatimoğulları, şunları belirtti: “Türkiye tarihi açısından oldukça önemli bir davanın karara bağlanacağını beklemekteyiz. Bizlerle Türkiye’nin dört bir yanından gelen, değerli kurum temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, inanç kurumu temsilcileri, kadın hareketi, ekoloji hareketi, insan hakları hareketinden mücadelesinden temsilciler bugün burada birlikte tarihi davayı hep beraber izleyeceğiz. 

Bu davada Türkiye’nin geleceğine bir fikir oluşturacağız. Evet bu dava, tarihi bir davadır. Bu dava hakkında çok konuştuk. Kobanê Davası tam bir kumpas davasıdır. Tam sarayın eliyle yazılmış olan yargının eliyle yazılmış olan bir senaryodur. Ve bizler çağrılarımızı çok kez yaptık ve buradan bir kez daha yapıyoruz; demokrasiyi yerin yedi kat derinliklerine gömmemek için, Türkiye tarihinde yargı bir hatadan dönmek için hala bir fırsat var. Bugün burada açıklanacak olan karar ya Türkiye’yi tam bir karanlık, tam bir engizisyon ortamına tam bir İstiklal Mahkemeleri ortamına geri çekecek ya da Türkiye’de demokrasinin önünün açılması için bir başlangıç olarak addedeceğiz bizler bugün çıkacak kararı.  

Türkiye için bu dava bir yol ayrımıdır. Demokratikleşme için bir yol ayrımıdır. Bu yol ayrımı şu an iyice keskinleşmiş durumdadır. Ya bu davada verilecek karar hukuka uygun bir karar olur, demokratik zeminde bir karar olur, ya da bu ülkeyi karanlık dehlizlere sürükleyecektir. Ve buradan muradımız ve ümidimiz; kanunun işlemesi, hukukun işlemesi. Kobani Kumpas Davasıyla ilgili arkadaşlarımız beraat alsın. Bugün bütün Türkiye bunu izlemektedir. 

Solcu öğrencilere bıçakla saldıran ülkücü savcı oldu! Solcu öğrencilere bıçakla saldıran ülkücü savcı oldu!

Ben Almanya’dan yeni geldim ve Almanya’da birçok siyasi partiyle, hükümet temsilcileriyle görüşmelerimiz oldu. İnanın Avrupa’nın bütün siyasi partileri ve hükümetler bu kararı takip ediyor. Ve bizler son sözümüzü şöyle ifade etmek isteriz; Kobanê bir kumpas davasıdır. Yargı gerçek anlamda adaletin tecelli edeceği bir şekilde karar vermelidir. Ümidimiz umudumuz hala var."