AKP’nin birçok kente seçmen olarak taşıdığı asker ve polisler, toplu olarak oy kullanacakları sandıklara taşındı. 

Yerel yönetimlerin belirleneceği Mahalli İdareler Seçimleri'nde oy kullanma işlemi başladı. Oy kullanma işlemi başlar başlamaz AKP'nin seçmen olarak birçok kente taşıdığı asker-polisler de toplu olarak okullara getirildi. 

Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz

DEM PARTİ AÇIKLAMIŞTI

DEM Parti, 32 yerde 54 bin 60 usulsüz seçmene itiraz etmişti. Asker ve polislerin taşındığı merkezler ise, Amed, Şirnex, Colemêrg, Êlih, Agirî, Mûş, Îdir, Qers, Riha, Sêrt, Mêrdîn ve Dêrsim olarak tespit edilmişti. 

SAVUR'DA OY VERME İŞLEMİ BİR SÜRE DURDURULDU

Mardin'in Kerboran (Dargeçit) ve Stewr (Savur) ilçelerinde taşımalı asker ve polisler de oy kullanmaya toplu olarak getirildi. Dargeçit Anadolu Lisesi ve Dargeçit Ortaokulu'ndaki asker ve polisler görüntülere de yansıdı.  

Stewr ilçesinde ise, asker ve polislerin toplu görüntülendiği yer Aziz Sancar Ortaokulu ve Nuri Cıngıllıoğlu Lisesi oldu. Otobüslerle oy kullanmaya getirilen asker ve polislere Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) itiraz geldi. Stewr ilçesinde iki okulda oy kullanma işlemi durduruldu. Bir süre sonra oy verme işlemi yeniden başladı. 

DİYARBAKIR/KULP

Amed'in Pasûr (Kulp) ilçesinde Atatürk Ortaokulu, Seyrek Ortaokulu, Hamzalı Canaydın Ortaokulu ve Uzunova Ortaokulu’nda taşımalı asker ve polisler oy kullanmaya başladı. Sivil kıyafetli asker ve polisler, minibüslerle oy kullanacakları okullara taşındı. Oy kullanmak için sandık başına gelen yurttaşlar, söz konusu duruma tepki gösterdi. Sandık başlarında gerginlik başladı. 

Pasûr  ilçesinde toplu olarak oy kullanan asker ve polislere dair yeni görüntülere ulaşıldı. Bindirildikleri 3 otobüs ile ilçeye bağlı Hamzalı Köyü İlköğretim Okulu’na getirilen polis ve askerler burada oy kullandı. O anlar bir yurttaş tarafından cep telefonu ile kayıt altına alındı. Görüntülerde otobüslerle getirilen polis ve askerlerin oy kullanmak için okul önünde bekledikleri görülüyor.

Hezro (Hazro) ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi'nde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde 900 taşımalı seçmen kaydı olduğu tespit edildi. Okuldaki 1021 numaralı sandıkta şimdiye dek 167 taşıma seçmenin oy kullandığı görüldü. 

SİİRT

Sêrt’te ise taşıma seçmenler Mehmetçik İlkokulu, Selahattin Eyübi Ortaokulu ile İbrahim Hakkı İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’nde oy kullandı. Oy kullanılan okullarda belli sınıfların önünde kuyruklar oluştu. Bu okullardaki seçmen yoğunluğu, diğer okullardan fazla olması dikkat çekti.

HAKKARİ

Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Xirvate (Büyükçiftlik) ve Bajêrge (Esendere) beldelerinde yüzlerce taşımalı asker ve polis, toplu olarak oy kullanmaya gelirken görüntülendi.  Xirvate’de askerler zırhlı araçlarla gelirken; Bajêrge beldesinde ise AKP’lilerle birlikte gelmeleri dikkat çekti. 

MARDİN

Mêrdîn’in Kerboran (Dargeçit) ve Stewr (Savur) ilçelerine seçmen olarak taşınan asker ve polisler, oy kullanma işlemine başlanması ile birlikte sandık başına götürüldü. Yüzlerce asker ve polis, bindirildikleri otobüslerle oy kullanacakları okullara toplu halde getirildi.

DEM Parti Milletvekili Kamuran Tanhan, otobüslerle Dargeçit Anadolu Lisesi ve Dargeçit Ortaokulu'na taşınan asker ve polisleri kayıt altına aldı. 

TANHAN: HIRSIZLIĞIN RESMİNİ ÇEKİYORUM 

Duruma tepki gösteren Tanhan, yaptığı açıklamada “AKP’nin hırsızlığının resmini çekiyorum. Burada olmayan seçmenler buradaki kütüklere kaydedilip oy kullanmıştır. Arkamda görünen otobüsler AKP’nin hırsızlığının kanıtıdır. Buraya taşımalı seçmenlerle halkın iradesini gasp etmeye çalışan AKP iktidarı şunu iyi bilsin ki, biz bu seçimi kazanacağız. Hırsızlıklarınızla, dolanlarınızla baş edemedik ama bu seçimi kazanacağız” dedi.

Yapılanın suç olduğunu söyleyen Tanhan, asker ve polislere de “AKP’nin suçlarına ortak olmayın. Bu halk sizlere gereken cevabı verecektir” diye seslendi.