AKP itiraz etti: Bitlis'te DEM Partili Faruk İşlek'in adaylığı düşürüldü

YSK, AKP'nin itirazı üzerine DEM Parti’nin Bitlis Belediye Eşbaşkan Adayı Faruk İşlek'in adaylığını düşürdü. Karara itiraz yolunun kapalı olması sebebiyle DEM Parti yeni aday gösterecek.

Yayınlanma
1 Dk Okunma Süresi
Aytun Çıray: Erdoğan, Meral Akşener'le 6'lı Masa'ya sızdı Aytun Çıray: Erdoğan, Meral Akşener'le 6'lı Masa'ya sızdı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Bitlis Belediye Eşbaşkan Adayı Faruk İşlek'in adaylığı, AKP'nin itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 'görevinden istifa etmediği' gerekçesiyle düşürüldü.

AKP Merkez İlçe Başkanlığının DEM Parti Eşbaşkan Adayı İşlek ile birlikte İl Genel Meclis Üyesi Adayı Çetin Gülmez ve Belediye Meclis Üyesi Adayı Hakim Kandöre'nin adaylıklarının düşürülmesi için başvuruda bulunduğu İl Seçim Kurulu, her üç ismin adaylıkların düşürülmesine karar vermişti. DEM Parti’nin itirazı üzerine karardan geri dönüldü.

GEREKÇE OLARAK 'İSTİFA ETMEMESİ' GÖSTERİLDİ

Ancak bu kez de AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Recep Özel tarafından 1 Şubat’ta itiraz başvurusu yapıldı. İtirazı değerlendiren YSK, İşlek'in adaylığını partinin merkez ilçe yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmediği gerekçesiyle düşürdü. Diğer meclis üyelerinin ise adaylıklarının devam etmesi yönünde karar verildi.

Karara ilişkin itiraz yolunun kapalı olması sebebiyle DEM Parti’nin adaylığı düşürülen İşlek’in yerine 2 Mart Cumartesi günü saat 17.00'ye kadar yeni aday gösterilmesi gerekiyor. (MA)

Bu içeriğe tepkiniz
Yorumlar