Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Agirî İl Örgütü, Agirî Belediyesi'ni dün kazandıktan sonra Tahir Elçi Caddesi'nde kutlama gerçekleştirdi. Kutlamaya Agirî Belediye Eşbaşkanları Hazal Aras ve Mehmet Akkuş, DEM Parti Agirî Milletvekilleri Necla Demir, Sırrı Sakık ve Heval Bozdağ, Tevgera Jinên Azad (TJA) ile binlerce kişi katıldı. İl binası önünde bir araya gelen partililer ve kitle, Cumhuriyet Caddesi’nden Tahir Elçi Caddesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirerek, halkı selamladı.

Ardından kutlamanın yapıldığı alana gelen partililer, burada kitle tarafından coşkuyla karşılandı. Alanda DEM Parti bayrakları kaldırılırken, kadınlar ve gençler kesk, sor ve zer flamalar taktı.

‘Bir tarih yeniden yazıldı’

Burada ilk olarak konuşan Belediye Eşbaşkanı Mehmet Akkuş, Agirî halkının haksızlığa karşı dimdik durarak, partisinin yanından olduğunu belirtti. Mehmet, “Bir tarihi yeniden yazdınız. Bizleri yok sayanlara, sizleri yok sayanlara gereken cevabı tam yerinde verdiniz. Sevgili halkımız yeni bir sayfa açıyoruz. Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun. Her şeyin en iyisine layıksınız. Bu seçimin kaybedeni yok, bu seçimin kazananı sizlersiniz, Ağrı halkıdır” dedi.

‘İnancınızı boşa çıkarmayacağız’

Belediye Eşbaşkanı Hazal Aras ise Agirî halkının tarih yazdığına vurgu yaparak, “Bunca haksızlığa, zulme rağmen kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, İslamcısıyla, AKP’lisiyle tüm Ağrı halkının siyasi görüşleri fark etmeksizin topluca bir tarih yazdı. Ağrı iradesine sahip çıktı, onuruna sahip çıktı. Uzun ve hummalı bir çalışmaydı. Temiz bir siyasi çalışma yürüttük. Mazbatayı aldığımız gün DEM Parti kimliğiyle değil, tüm Ağrı’nın, tüm bileşenlerin belediye eşbaşkanları olacağız. Ağrı'da eşit, adil, katılımcı bir belediyecilik yapacağız. Sizlerin inancını boşa çıkartmayacağız” şeklinde konuştu.

‘Belediye hepimizin belediyesi’

Milletvekili Heval Bozdağ da “20 küsur yıldır iktidarın bu bölgelere nasıl yaklaştığını hepimiz biliyoruz. Maalesef ki umduğunuzu bu iktidardan görmediniz. Bunu Kürt halkı olarak zaten biliyorduk. Yüz yıldır tecrübe ediyoruz. Bu bize ders olmalı. DEM Parti bir kentte yaşayan tüm insanları kucaklayan politikalar üretir. O yüzden de bugün kazandığımız belediye hepimizin belediyesi, burada ayrımcılık yok” sözlerini kullandı.  

9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı

‘Agirî vazgeçmedi’

Milletvekili Necla Demir de tüm kirli oyunlara rağmen Agirî halkının tarih yazdığını kaydederek, halkın dilinden ve kültüründen vazgeçmediğini söyledi.

Son olarak konuşan Milletvekili Sırrı Sakık ise, Agirî’nin kazanımının herkesin gündeminde olduğunu ifade ederek, hilelere karşı Agirî’nin iradesine sahip çıktığının altını çizdi.

Kutlama, çekilen halaylarla son buldu.