Menemen R Tipi Cezaevinde durumunun ağırlaşması nedeniyle İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan ve burada tedavisi devam eden ağır hasta tutsak Muhlise Karagüzel 16 Şubat’ta açık kalp ameliyatı olacak. Avukatlarının Karagüzel’in tahliyesi için yaptıkları başvurulardan biri ise “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle reddedildi.  Karagüzel’in  Adli Tıp Kurumundan (ATK) cezaevinde kalma durumuna dair talep edilen rapor ise hala bekleniyor.

Karagüzel’in kızı Zilan Karagüzel’in verdiği bilgiye göre, avukatları aracılığıyla cezaevi savcılığına denetimli serbestlik, koşullu salıverme ve infazının durdurulmasına dair üç farklı taleple başvuruda bulundular. Karagüzel, yapılan başvuruya ilişkin annesinin,  “örgütten ayrıldığına dair beyanının bulunmaması” ve “iyi halli olma durumuna” dair izlenimin oluşmaması gerekçesiyle ret edildiğini ifade etti.  Henüz tebliğ edilmeyen karara ilişkin detayların hafta içinde netleşeceği bilgisini paylaşan Karagüzel,  ayrıca avukatların dört ay önce ATK’den istedikleri “cezaevinde kalamaz” raporunun ise henüz gelmediğini söyledi.

AMELİYAT CUMA GÜNÜ YAPILACAK

Annesinin Cuma günü ameliyat olacağını ve kan bağış taleplerinin olduğunu dile getiren Karagüzel, "Hastanenin, kan bağışı için Kızılay kan merkezlerinden Muhlise Karagüzel adına kan verilmesini" istediklerini belirti. Karagüzel, doktorların yapılacak kalp ameliyatının riskli  olduğunu aktardığını belirtti.

NE OLMUŞTU ?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş eski İl Eşbaşkanı olan Muhlise Karagüzel, 9 Ağustos 2019'da gözaltına alındıktan bir gün sonra çıkarıldığı mahkemece "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı. Muş Cezaevi’nde kısa bir süre kalan ve ardından Kayseri Bünyan Cezaevi’ne zorla sevk edilen Karagüzel, 4 Nisan 2023'te tedavi için Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’ne getirildi.

İHD'nin ağır hasta tutsak listesinde yer alan Karagüzel, tutuklu bulunduğu süre içerisinde 3 defa kalp krizi geçirdi. Kalp, diyabet, hipertansiyon, astım, bel ve boyun fıtığı hastalıkları bulunan  Karagüzel’e Kayseri ATK’ye yapılan başvuruda yüzde 90 "cezaevinde kalamaz" raporu verilmişti.