Balıkesir Bandırma 1 No’lu Cezaevi’nde tutuklu Mehmet Zengeralp, 30 yıllık tutukluluğun ardından bugün tahliye edildi. Şirnex’te 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra Amed’e getirilen Zengeralp’a, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) açılan davada “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. Zengeralp, 30 yıllık tutukluğu boyunca sırasıyla Amed, Wan, Erzirom, Mûş, Tekirdağ ve en son olarak Balıkkesir Bandırma Cezaevi’ne sevk edildi.

Cezaevi koşullarından kaynaklı bel fıtığı ve mide rahatsızlıkları oluşan Zengeralp’ın, 3 ay önce slogan attığı gerekçesiyle infazı yakılarak tahliyesi 3 ay uzatıldı. 26 yaşında girdiği cezaevinden 56 yaşında çıkan Zengeralp’ı, cezaevi önünde Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MA-TUHAYDER) yöneticileri ile yakınları karşıladı.

Karışlamanın ardından konuşan Zengeralp, buruk bir sevinç yaşadığını belirterek, “Cezaevindeki tüm arkadaşlarımız ne zaman ki çıkarsa o zaman bu duygu tamamlanacak” dedi.

Zengeralp, ardından Amed’e gitmek için yakınlarıyla yola çıktı.