Gazeteci Celal Başlangıç’ın yaşamını yitirmesinin ardından aralarında gazetecilerin, siyasetçilerin ve sanatçıların da bulunduğu çok sayıda kişi taziye mesajı paylaştı. 1990'larda Kürt kentlerindeki hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınan Başlangıç'ın vefatının ardından sanal medya platformundan yayımlanan mesajlar şöyle:

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği: Gazeteci Celal Başlangıç, Almanya'nın Köln kentinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Başlangıç, gazeteciliği ile meslektaşlarına örnek bir gazeteciydi. Her daim özgür basın mücadelesinin yanında olan bir gazeteciydi. Hakikati kendisine ilke edinip sadece gerçekleri yazmakla kalmayıp aynı zamanda hakikat için mücadele eden bir gazeteciydi. Değerli meslektaşımızın vefatını üzüntü ile öğrendik, ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz.

Çağdaş Gazeteciler Derneği: Hiç korkmadan, cesurca yaptığı haberleriyle genç kuşaklara örnek olan, Derneğimizin İstanbul Şube başkanlığı görevini bir dönem yürüten meslektaşımız Celal Başlangıç'ı kaybettik. Dostlarına ve ailesine baş sağlığı diliyoruz.

Gazeteci Abdurrahman Gök: 90'lı yıllardan bu yana yaptığınız gazeteciliği, hakikatteki ısrarınızı; ezilenin, yok sayılanın, ötelenenin sesi olma çabanızı unutmayacağız. Zifiri karanlığı aydınlattığınız ışığınız, yattığınız yeri de aydınlatmayı sürdürecektir. Işıklar içinde uyuyun sevgili #CelalBaşlangıç...

HAK HABERCİLİĞİ YAPTI 

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş: 90’lı yıllarda ciddi gazetecilik yapmak ölümle kol kola gezmekti. Celal Başlangıç gözünü budaktan hiç sakınmadı. Hak haberciliği yaptı, demokrasi ve özgürlük kavgası verdi. Dünya basın özgürlüğü gününde vefat haberini aldık. Cesaretinin önünde saygıyla #CelalBaşlangıç

Gazeteci İsmail Saymaz: Celal Başlangıç da gitti. Celal abi, insan hakkı ihlallerine ilişkin sayısız haber ve yazı yazdı. Seçkin bir gazeteci, emek ve demokrasi mücadelesi veren bir aydındı. Radikal’de birlikte çalışmaktan hep gurur duydum. Ruhu şad olsun.

HAKİKATİN İZİNİ SÜRDÜ 

Sanatçı Ferhat Tunç: Bu sabah önüme düşen bir haberin derin üzüntüsüyle uyandım. Sürgünde yaşayan sevgili dostumuz, arkadaşımız gazeteci Celal Başlangıç’ı kaybetmişiz. Doksanlı yılların o karanlık günlerinde tanıdım kendisini. Boşaltılıp ateşe verilen köylerin ve evlerinde alındıktan sonra haber alınamayan insanların izini sürüyordu. Faili meçhul cinayet ve katliam haberleriyle dolu geçen o karanlık günlerin aydınlatılması için çabaladı yıllarca. Hakikatlerin izini sürerken onu hep yanımızda gördük. Sadece bir gazeteci değil, iyi bir araştırmacı ve kalemi güçlü bir yazardı. En önemlisi de vicdanlı ve sevgi dolu yüreğiyle arkadaşımız, yoldaşımızdı. Ah sevgili Celal, şimdi çekip gitmenin sırası mıydı... Çok üzgünüm sevgili dostum. Oysa sözümüz vardı; bu sürgün bitecek ve biz Munzurun kenarında sabaha kadar türküler söyleyecektik.

Gazeteci- Yazar Hayko Bağdat: Celal Abi'yi kaybettik. Çok üzgünüm. Sürgünlerde ömrünü tamamladı. Ayşe Abla'ya, tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim...

ÖZLEMLE ANILACAK 

Gazeteci Fehim Taştekin: Sevgili Celal Başlangıç da aramızdan ayrıldı. Üzgünüz. Meslek büyüğümüz, arkadaşımız, ağabeyimiz, dostumuz… Özlemle anacağız.

Eski CHP Milletvekili, Gazeteci Barış Yarkadaş: Gazeteci dostumuz, ağabeyimiz Celal Başlangıç’ı kaybettik. Başlangıç, 80’li yıllardaki korku iklimini dağıtan cesur haberleriyle bilinirdi. Askerlerin Yeşilyurt’ta köylülere dışkı yedirdiğini yazarak toplumu derinden sarsmıştı. O dönem bunu yazabilmek çok büyük bir cesaret gerektiriyordu. Celal Abi ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Şubesi’nde birlikte çalıştık. Her zaman yanımızda oldu. Onu hep güzel hatırlayacağız.

Gazeteci Çiğdem Toker: '80 darbesinin karanlığını cesur dosya haberleriyle aydınlatan, iyi yürekli meslek büyüğümüzdü. Celal Başlangıç' ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde kaybettik.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Türkdoğan: Gazeteci Celal Başlangıç’ın vefatı nedeniyle basın camiasına, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Kürtlere ve muhaliflere yönelik hak ihlallerini haberleştiren ve takibini yapan mücadeleci bir iyi gazeteciydi. Devri daim olsun. 

Solcu öğrencilere bıçakla saldıran ülkücü savcı oldu! Solcu öğrencilere bıçakla saldıran ülkücü savcı oldu!

GERÇEK BİR GAZETECİYDİ 

DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: Allah rahmet eylesin. Gerçek bir gazeteciyi. Gerçekleri yansıtmada dürüst, cesur ve onurlu. Usta gazeteci Celal Başlangıç hayatını kaybetti.

Eşi Savaş Buldan'ı “faili meçhul” cinayetle kaybeden DEM Parti Wan Milletvekili Pervin Buldan: Radikal gazetesinde yazdığı dönem faili meçhul cinayetlerle ilgili çokça yazıp araştıran bir gazeteciydi. İnsan hakları ihlallerinin peşini bırakmazdı. Bugün vefatını öğrendik. Ruhun şad olsun Celal Başlangıç. 

BAŞLANGIÇ KİMDİR?

Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1975 yılında Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981 – 1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazı işleri Müdürlüğünü yaptı. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu. Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı. Ayrıca Artı TV ve Artı Gerçek'in kurucu yayın yönetmeni oldu. 

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

Başlangıç, 1990'lı yıllarda Kurdistan'da yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınmıştı. Şirnex'ın Cizîr (Cizre) ilçesi Yeşilyurt Köyü'nde gerçekleşen ve askerlerin köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkaran haber ile geniş kitlelerce tanınan Başlangıç, hazırladığı dikkat çekici haber dosyaları ve röportajlarla Türkiye basın tarihinde önemli bir yere sahip oldu.

Başlangıç, ayrıca 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde Özgür Basın çalışanlarıyla dayanışmak amacıyla bir süre Amed ve çevresinde haber takibinde bulunmuştu.