Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Wan Büyükşehir Belediyesi, belediye eşbaşkanlarını hedef gösteren ve kayyımlar döneminde "reklam ve tanıtım" adı altında 3 milyon TL'yi aşkın gelir elde ettiği ortaya çıkan Ziya Türk'e dair açıklama yaptı. Açıklamada, “Geçtiğimiz hafta kamuoyuna da yansıdığı üzere, Van’da bulunan bir internet haber kuruluşuna belediyemiz kayyım yönetiminde olduğu süreçte fahiş oranda para aktarıldığı, basın yayın kuruluşlarında yer almıştır. Sözde, Van’ın tanıtımı ve belediyenin çalışmalarını yansıtmak için aktarılan bu paraların, aslında birilerini ihya etmek amacıyla peşkeş çekildiği görülmektedir. Göreve geldiğimiz günden bu yana her fırsatta belediyemizin usulsüz harcamalarla tamamen borç batağına sürüklendiği ve zarara uğratıldığını anlatmaya çalışıyoruz. Kayyımlar tarafından bu şekilde çok sayıda usulsüz ve kamu vicdanına sığmayacak işlem yapıldığı anlaşılmaktadır” denildi. 

‘TANITIM YAPILMADAN FAHİŞ ÜCRET ÖDENDİ’

Van'da Emniyetten 'Ziya Türk'e sahip çıkma' mesajı Van'da Emniyetten 'Ziya Türk'e sahip çıkma' mesajı

Türk'ün belediyeyi hedef haline getirdiği ifade edilen açıklamada, “Bu kirliliklerin üstünü örtmek amacıyla adı geçen internet sitesi ve başındaki kişi tarafından belediye yönetimimizi karalayan çok sayıda yalan habere imza atılmıştır. Bize yönelik bu saldırının neden yapıldığı, ortaya çıkan bu haberle sanırız daha iyi anlaşılmıştır. Açık bir şekilde belirtiyoruz ki; halkın olan belediyelerimizin bu şekilde arpalık olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Bu nedenle; yapılan bu usulsüz işlem ve aktarılan para ile ilgili belediyemiz hukuk birimi tarafından ön inceleme başlatılmıştır. Yaptığımız incelemede belediyemizin tanıtımı yapılmadan fahiş bir ücret ödendiği belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.  

Evraklara imza atan kişiler hakkında idari soruşturmanın açıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu duruma ilişkin bu kararda imza yetkisi bulunan ve denetim görevini yerine getirmeyen belediye personelleri hakkında idari inceleme başlatılacaktır. Ayrıca, usulsüz ödemelere ilişkin söz konusu medya kuruluşu hakkında ilgili kurumlar nezdinde suç duyurusunda bulunulacaktır.”