PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümü için 13 gündür kent kent devem eden Büyük Özgürlük Yürüyüşün iki kolu Amed’de buluştuktan sonra 4 saat boyunca eylem ve etkinlikler düzenledi. Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklamasında konuşan DEM Parti Milletvekili Newroz Uysal, “Bizler kar kış demeden Wan’dan ve Qers’ten yola çıktık. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorunun çözümü için buraya kadar geldik. Bu yol Sayın Öcalan’ın  özgürlük yoludur” dedi. 

‘HERKES BİZİMLE HAREKET ETMELİ’ 

Ardından söz alan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Biz binlerce kilometre yol geldik ve bugün Amed’e vardık. Halkımız bize yol boyunca destek verdi. Hepsine teşekkür ediyoruz. Biz Kürt sorunun demokratik bir şekilde çözülmesini istedik. Bu sorunun muhatabı ise Sayın Öcalan’dır. Yüzyıldır Kürtlere inkar, asimilasyon ve yok etme politikası üzerine yaklaşıldı ama bu sorunu çözemediler. Bugün binlerce polis yığdılar ama asla bu politikalardan bir sonuç alamayacaklar. Bu yürüyüş ve direniş 13 günlük değil. 100 yıl önce başladı ve bu onun devamıdır. Kurdistan ve Türkiye’de sorunlar ağırlaşıyor. Herkese çağrımızdır, bu meselenin barışçıl çözülmesi için yol, yöntem bulun. Bu mesele ile kimse bir yere ulaşamayacaktır. Bu sorunun onurlu ve barış içerisinde çözülmesi sadece bizim omzumuzda olmamalı. Bu ülkede barış isteyen herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor” diye belirtti. 

‘DİRENİŞİN ÖNCÜSÜ ÖCALAN’DIR’

Kürtlerin 100 yıldır mücadele ettiğini vurgulayan Bayındır, şöyle devam etti: “Bu yüzyıl Kürt halkının direnişi ile bugüne geldi. Bu direnişin öncüsü Sayın Öcalan’dır. Tecridin kırılması ve Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerekiyor. Bundan başka bir yol yoktur. Bizim talebimiz onurlu barıştır. Wan’dan buraya halkımız bize destek verdi. Halkımızın taleplerini yerine mutlaka getireceğiz.” 

Açıklama sloganlar ve barış güvercinlerin uçurulması ile sona erdi.