CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sandıklar açıklanmaya devam ederken açıklama yaptı.

31 Mart yerel seçiminin kesin olmayan sonuçlarına göre AKP-MHP ittifakı ülke genelinde ciddi oy kaybına uğradı. CHP birçok il ve ilçede önde giderken sonuçların belirginleşmesinin ardından Özgür Özel konuşma gerçekleştirdi. Özel, konuşmasına adaylara ve seçim çalışmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı. Özel, "Bugün seçmen yeni bir siyasetin kurulmasına karar vermiştir, 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye ve ülkemizde yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar vermiştir" dedi.

Özel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"CHP tarihi bir sonuç elde etmiştir, ülkemizin ve belediyelerin nasıl yönetilmesi gerektiğine nasıl yönetilmemesi gerektiğine dair de karar vermiştir. Milletimiz ekmeğini küçültenlere, demokrasiyi ezenlere, hukuk devlerini çökertenlere açık bir mesaj vermiştir. Bu mesaj, benim okumamla şu şekildedir, biz ülkemizin bir hukuk devleti olarak kalmasını kaybedilen hukuk devleti vasfının geri gelmesini istiyoruz. Biz bütün renklerimizle Türkiye Cumhuriyetiyiz. 31 Mart öncesi yaşananlar ne kadar adaletsiz ne kadar ötekileştirici olursa olsun biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak birlik ve beraberlik istiyoruz

BELEDİYE BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR ETTİ

Biz milletimizin verdiği bu mesajı bir kutsal emanet olarak alıyoruz. Ülkemizin gelecek yıllardan hakkı hukuku adaleti tanımayan siyasete bundan sonra geçit vermeyeceğini bugün gördük. Bu galibiyetin bir kaybedeni yoktur. Bizim başarımız kimsenin hezimeti olmayacaktır. Burada örgütümüzden sona bir özel teşekkürü CHP'nin 2019 yılında AKP'den aldığı İstanbul, Ankara, Mersin, Adana ve Antalya belediye başkanlarımıza özel olarak teşekkür etmek isterim. Onlar merkezi yönetimin desteği olamsa da kösteği de olsa mazeret üretmeden iyi icraatın CHP temiz ve dürüst yönetir algısının yerleşmesine yaptıkları katkıyla bugünkü zaferin baş mimarlarıdır. Ayrıca elimzide olup geçen seçimde de kaybetmediğimiz belediye başkanlarımız en zor günlerde sancağı ellerinde taşıdıkları için ayrıca bir takdiri hak ediyorlar. 

Şehirlerimiz emin ellere teslime dilmiş, halkımızın yaşam alanlarını halk için yönetecek belediye başkanları seçilmiştir. Partimizin yaşadığı değişimi onayladıklarını ve kendi şehirleri için de istediklerini ifade etmek gerekiyor. Geçen mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmenimizde yaşanan büyük duygusal kopuşa chp kurultayına o kurultayda genel başkanı seçimle değişebilen bir partinin Türkiye'de olduğunu gösteren başta Sayın Kılıçdaroğlu'na ve delegelerine çok şey borçluyuz.

BÖLGE İLLERİNDEKİ TAŞIMA SEÇMENLER

Doğu ve Güney Doğu illerinde taşınan seçmenlerle bir yerel seçim sonucunun değiştirilmeye çalışılması daha önce o seçmenlerin seçtiği belediyelere kayyum atanması gibi kötü bir girişimdir. 

TC'nin yasal ve anayasal düzenlemelerle bir şehirde oy kullanmak için o şehirde yaşamak ve yaşayacak olmanın teminat altına alınmasının zorunluluğunu görüyoruz. TSK'nın personelinin bu işe alet edilmesine hangi kim emir ve talimat verdiyse bu ülkenin toplumsal barışına çok büyük bir kötülük yapmıştır affedilir yanı yoktur. 

"GÖRÜNMEZ YÜZDE 25'LİK TAVAN TUZLA BUZ OLDU"

TRT'nin bize yaptıklarına rağmen TRT'ye bir sürprizim var demiştim. O sürpriz 1977'den beri ilk kez TRT ekranlarında CHP'nin birinci parti olmasıdır. Bugün elde ettiğimiz başarının en önemli mesajı şudur CHP artık başının üzerindeki görünmez yüzde 25'lik tavanı kırmıştır tuzla buz etmiştir.

Seçimi kaybeden AKP'li Hüseyin Filiz'den Maldivler'de lüks tatil Seçimi kaybeden AKP'li Hüseyin Filiz'den Maldivler'de lüks tatil

Bu seçimlerde hiç bir siyasi parti ile ittifak kurulmadığı halde CHP'nin gücü ve seçmenin vicdanının sandıkta kurduğu türkiye ittifakı 2019 başarısını daha da büyütmüştür. Bu sonuçları bileri rehavete sevk edecek bir galibiyet olarak asla değil seçmenin bize açtığını bir kredi olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim. Tüm seçmen gruplarından gelen Türkiye siyasetinin akışını esastan değiştiren bu desteğin partimize büyük bir sorumluluk yüklediğinin farkındayız. CHP artık tüm demokratların partisidir aynı zamanda milliyetçi muhafazakar kürt demokratların aynı anda birlikte oy verebildikleri partidir. Bu seçmenleri CHP'li yaptık olarak okumuyoruz, bunu bize verdikleri bir görev olarak atlediyor bu emaneti başımızın üzerine koyuyoruz.

"SESSİZ SEVİNİN" ÇAĞRISI

Bu sonuçlar bizi kibirlendirmeyecek. Asla böbürlenmeyeceğiz aldığımız yükü sorumlulukla taşıyacağız. Siyasi rekabetlerimizi dahi daha önce yıllardır yaptıkları alaycı zafer konuşmalarından mahrum tutcağız çünkü ben çocukken duyduğum bir hikayenin bütün siyasi hayatımda bana rehber olmasını hep diledim. Beşiktaş maçı kazanmıştır kapı açıldığında Süleyman Saba onlara şunu demiştir siz kazandınız ama yan odada sizin sevinciniz kadar büyük bir üzüntüyü yaşayan rakipleriniz var, centilmenliğe bu sığmaz. Ben tüm CHP'lilerden köylerde davul çalmaktan tutun havai fişek atmaya bugüne kadar bize ne yapıldıysa tamamını unutmalarını sevinçlerini en sessiz şekilde yaşamalarını özellikle patlayıcılardan silahlardan uzak durmalarını özel olarak rica ediyorum. Bu seçim gelecekte kazanacağımız çok daha büyük zaferlerin bir ilk adımıdır. Ve bugün bize bakanlar kibiri değil tevazuyu, böbürlenmeyi değil başarıyı bölüşebilmenin erdemini hissetmelidirler. Kötü örnekler geçmişte bize yapılanlar içimizdeki rövanş almaya dair özlemi içimize gömüyoruz gerçek demokratların hazmettikleri gibi bu başarıyı bize oy vermeyen seçmenlerimizle de paylaşmak üzere sevincimizi mümkün oldukça sessiz yaşıyoruz. 

Seçim haritasının da gösterdiği üzere CHP artık her kesimin partisidir. CHP artık Türkiye'nin her köşesinde vardır. Siyasi partilerle değil Türkiye'nin demokratlarıyla büyük bir birlikteliği kuran Türkiye ittifakı kazanmıştır."

KAZANILAN KENTLER

"Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ, İzmir ve İstanbul'u yeniden kazandık. Balıkesir, Bursa, Manisa ve Denizli'nin büyükşehir belediyeleri 89'dan sonra ilk kez Adıyaman'ı, cumhuriyet tarihinde ilk kez Afyonu, 77'den beri ilk kez Amasya, Bartın, Giresun, Kastamonu; ilk kez Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Uşak ve Zonguldak, Ardahan, Artvin, Bilecik, Burdur, Bolu, Çanakkale, Edirne, Kırşehir, Sinop, Yalova."

"PARTİMİZİ BİRİNCİ PARTİ YAPTIK"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel CHP Genel Merkezi'nde bir açıklama daha yaptı. Özel'in açıklamalarından satır başları şöyle: 

"Tüm siyasi partileri kazanan kaybeden tüm adaylarını yakasında bir parti rozeti olmadan arkasında bir parti olmadan bütün muhtar adaylarımızı kutluyorum. CHP'nin üçü yanımda olan özellikle Ankara'da, İstanbul'da, Mersin, Antalya ve Adana'da geçen seçimde AKP'den bütün şehirleri devralıp yangınlarda, sellerde, depremlerde hiçbirimizi mahcup etmeyen 5 kahraman belediye başkanımıza özel olarak teşekkür ediyorum.

Başladığı yarışı rakibini tam 2 kat farkla kazanan Mansur Başkanı, bir cumhurbaşkanı, 17 bakana karşı seçim karşı kazanan Ekrem Başkanı, muhteşem bir seçim sonucuna imza atan Vahap Seçer'i, Adana gibi başkan Zeydan Karalar'ı, Antalya Büyükşehir'i, Antalya Belediyesi'ni kurulduğu günden bugüne ilk kez 2 kez üst üste kazanma başarısını gösteren Muhittin Böcek'i, iyi yönetiyorlar, burayı da onlar gibiler yönetsin dedirttikleri için ve geçen seçimde CHP'de olan, baba ocağının bayrağını hiç yere düşürmeyen, hep gönderde tutan başkanlarımız ve teşkilatımız, örgütümüzü, Aydın'ı, Muğla'yı, İzmir'i, Eskişehir'i, Tekirdağ'ı kutluyorum.

Bu başarıda emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Ve bir özel teşekkür; cumhuriyet tarihi boyunca hiç kazanmadığımız bir ili, 17 ilçesinin 14'ünü, nüfusunun yüzde 92'sini kazandığımız, yüzde 60'la rekor kırdığımız memleketim Manisa'ya teşekkür ediyorum. 

17 bakana karşı seçim karşı kazanan Ekrem Başkanı kutluyorum."

"Bugün partimizi hep beraber şu ana kadarki sonuçlara göre vallahi ben TRT’nin yalancısıyım. Birinci parti yaptık. Bu ikinci yüzyılın ilk yerel seçimiydi. Size söz veriyorum, ikinci yüzyılın ilk genel seçiminde Atatürk’ün partisini iktidar yapacağız."

"Balıkesir, Denizli, Manisa, Bursa, Trakya’da, tüm büyükşehirlerde sözümüze değer veren iyi insanlara, milliyetçi demokratlara, muhafazakar demokratlara, birleşe birleşe kazanalım deyip de bizimle birlikte olan herkese, Kürt demokratlara, Kürt seçmenlere yürekten teşekkür ediyoruz."

"Kırgınlığımız, küskünlüğümüz yok. Hata yaptıysak, kalp kırdıysak, Türkiye’nin neresinde bir kalp kırıldıysa onarmak görevimdir. Ben özür diliyorum. Hakkınızı helal edin. Gönüller yapacağız, gönülleri yapa yapa, birleşe birleşe hep birlikte kazanacağız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizden bir ricam var. Bizi çok sefer yendiler. Alay ettiler, dalga geçtiler. Tahrik ettiler. O gün ne yaşadıysak onu yaşatmamak boynumuzun borcudur. Kimseyi üzmeyin, kimseyi küçük görmeyin, kimseyle alay etmeyin, çok rica ediyorum. Evlerdeki hastaları, bebekleri düşünün. Seçim kaybetmişlerin yakınlarını düşünün, çocuklarını düşünün. Başarıyı taşımanın en yüce hali alçak gönüllülüktür. Bunu sakın unutmayın. Hepinizi çok seviyorum, yürekten teşekkür ediyorum. Sağolun, var olun."