Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilen Abdullah Zeydan'a mazbata verilmemesine dair başlayan protestolar sürüyor. Onbinlerce kişi kent merkezinde bulunan Feqiyê Teyran Parkı'nda bir araya geldi.  

DEMİRTAŞ: VANLILARLA ONUR DUYUYORUZ  

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları’nın ardından Başak Demirtaş konuştu. Demirtaş, "Van halkının bu iradesi karşısında ne kadar onur ve gurur duyduğumuzu söylemek için, bu irade karşısında saygıyla eğilmek için buradayız. Selahattin (Selahattin Demirtaş) de Selçuk Mızraklı’nın da Van halkına selam ve sevgileri var. Selahattin başkan dedi ki ‘Wan’a gidersen de ki Van halkı 14 sıfır yaparak hücrelerimizde bizleri onurlandırdı, gururlandırdı.’ Van halkıyla onur ve gurur duyuyoruz. Bu onurlu irade karşısında hiçbir gücün duramayacağını biliyoruz” diye konuştu. 

ZANA: KÜRTLERE SAYGI DUYUN

Siyasetçi Leyla Zana, "Wan, Kürt halkının ve Kurdistan’ın baş tacıdır. Duruşunuzu ve iradenizi kutluyorum. Bu iradeniz ve sahiplenmeniz tüm Türkiye’ye, her yere ulaştı. Sizin direnişiniz şeref ve onur direnişidir. Gün direniş günüdür. Size yapılan bu hukuksuzluğu, bu zulmü kabul etmiyoruz. Hiç kimse Kürt halkının iradesine basit yaklaşamaz. Hukuk size de lazım olacak. Yarın öbür gün siz de hukuka ihtiyaç duyacaksınız. Cumhurbaşkanına sesleniyorum; Kürt halkına saygı duyun ve bu karardan dönün” çağrısı yaptı.

TANAL: TUZAK VAR

CHP heyetinden Mahmut Tanal, "Genel Başkanımız Özgür Özel’in dayanışma mesajını getirdim. Burada bir tuzak var. AKP burada suç işlemiştir. 85 milyon insanın bunun için suç duyurusunda bulunması gerekiyor” dedi. 

BAŞ: HEP BİRLİKTE DİRENECEĞİZ

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Kürt halkının iradesini baskıyla, zorla gasp etmeye çalışanlara karşı hep birlikte direneceğiz. Bugün sadece sizin iradenizi değil tüm Türkiye’nin iradesine ipotek konuluyor. Bu saldırıyı herkese yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. O mazbata alana kadar bu mücadelemizi sürecek” diye konuştu. 

ASLAN: TESLİM OLMAYACAĞIZ

EMEK Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, "Bu gaspa karşı asla teslim olmayacağız. Saray darbesine karşı Kürt ve Türk halkı birlikte hareket edecek. Biz Van halkının iradesine saygı duyulmasını istiyoruz. Bu ülkede tek adam iktidarı karşısında Kürt ve Türk halkının iradesi kazanacak. Bu rejim alaşağı edilecektir" dedi. 

ÖZTÜRK: BU ZULMÜ KABUL ETMİYORUZ

EHP Başkanı Hakan Öztürk, "Sizinle aynı yolda yürümek için buraya geldik. Bu ülkede 150 yıldır seçim yapılıyor ne oldu da şimdi bu seçim engelleniyor. Bu, Kürt halkına uygulanan bir zulümdür ve bunu kabul etmiyoruz. Türkiye’de hangi hukuk uygulanıyorsa Van’da, Diyarbakır’da da aynı hukuk uygulanmalıdır. Kürt halkı asla yalnız yürümeyeceksiniz" ifadelerini kullandı. 

AKP'nin Çaldıran ve Başkale'de yapılan itirazları reddedildi AKP'nin Çaldıran ve Başkale'de yapılan itirazları reddedildi

KAHİLOĞULLARI: AKP SUÇ İŞLİYOR

TÖB Sözcüsü Pelin Kahiloğulları, "AKP-MHP iktidarı suç işliyor. AKP-MHP ittifakı yenilecek ve biz kazanacağız” dedi. 

ŞEDAL: DİRENMEYE DEVAM

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, "Bu onur, Wan halkının, kadınların, gençlerin onurudur. İki gündür halkımız direniyor ve direnmeye devam ediyoruz. AKP adayına sesleniyoruz; Biraz haysiyetin, onurun varsa o mazbatayı almaz, halkın iradesine saygı duyarsın” dedi.

ZEYDAN: WAN'IN ONURUNU KORUYACAĞIZ

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, “Wan halkının onurunu, gururunu koruyacağız. Biz sadece Wan halkının değil, 85 milyonun da aynı zamanda onurunu koruyacağız” diye konuştu.